• Sklep
  • Odbierz prezent
SEC publikuje porady dla inwestorów i organizatorów ICO

SEC, amerykański regulator nadzorujący rynki finansowe, w niedzielę 10 lutego zaktualizował swoje wytyczne dla publicznych zbiórek funduszy w formie sprzedaży cyfrowych tokenów podczas ICO. Jest to równoznaczne z tym, że SEC kontynuuje wysiłki w kwestii regulowania ICO na amerykańskim rynku finansowym.

 

SEC na swojej oficjalnej witrynie przygotował wytyczne dla inwestorów oraz organizatorów ICO, a także sekcję „5 rzeczy, które musisz wiedzieć o ICO”.

 

Wg SEC, publiczna sprzedaż tokenów może zostać zakwalifikowana jako emisja papierów wartościowych (ang. securities), co jest równoznaczne z tym, że jej organizatorzy będą podlegać pod kompetencje regulacyjne amerykańskiego nadzoru. W drugim punkcie zaznacza on, że ICO mogą podlegać pod konieczność rejestracji i akceptacji przez SEC. Następnie, regulator zaznacza że tokeny mogą być nazywane na różne sposoby - m.in. jako tokeny użytkowe - a także pełnić rzeczywistą funkcję użytkową w danym ekosystemie. Nie oznacza to jednak, że wyklucza to możliwość zakwalifikowania ich przez SEC jako papiery wartościowe (ang. security tokens). Regulator daje tym do zrozumienia, że bez względu na nomenklaturę i funkcje tokenów, ostateczna decyzja co do ich statusu prawnego należy wyłącznie do niego. W czwartym punkcie SEC zaznacza, że ICO mogą być nieść ze sobą wysokie ryzyko inwestycyjne, a także okazać się oszustwem finansowym. Oprócz tego, każdy inwestor ponosi ryzyko depozytowe, które zakłada możliwość utraty środków np. przez błąd smart kontraktu, kradzież z giełdy lub portfela.

Czytaj także: SEC szuka narzędzi do monitorowania sieci blockchain

Amerykański regulator finansowy SEC opublikował oświadczenie, w którym informuje o poszukiwaniach firm, które dostarczą instytucji narzędzia, służące do analizy danych znajdujących się na najpopularniejszych sieciach blockchain. Zainteresowane firmy mogą wysyłać swoje zgłoszenia do 14 lutego.   S.. Czytaj
SEC szuka narzędzi do monitorowania sieci blockchain

 

Heister Pierce, znana ze swojego przychylnego stosunku do kryptowalut członkini komisji SEC, w zeszłym tygodniu zapowiedziała że urząd będzie kontynuował wysiłki w kwestii regulacji rynku, gdyż to pozwoli wielu firmom i projektom na jego eksplorację.

Zakładka ICO na oficjalnej stronie SEC istniała juz od marca zeszłego roku, obecnie została jednak zaktualizowana i udostępniona szerszej opinii publicznej. Dlaczego stanowisko SEC w sprawie ICO jest tak istotne?

Czytaj także: SEC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?

Stany Zjednoczone (wciąż) są największą gospodarką świata, dysponującą najbardziej rozbudowanym i najważniejszym rynkiem finansowym w skali globalnej. To właśnie na nim notowane są największe spółki publiczne świata, takie jak chociażby Apple, czy Amazon, zaś - jak wielokrotnie udowodniła historia .. Czytaj
SEC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk