• Odbierz prezent
SEC po raz kolejny odracza decyzję ws najważniejszego Bitcoin ETF

Amerykański regulator finansowy SEC po raz kolejny przesuwa w czasie decyzję w sprawie zaakceptowania lub odrzucenia najważniejszego wniosku o wprowadzenie kontraktów Bitcoin ETF przez VanEck/SolidX na chicagowskiej giełdzie Cboe.

 

Komisja opublikowała na swojej stronie internetowej w czwartek 20 września oficjalne stanowisko, w którym poinformowano, że nie osiągnięto jeszcze konsensusu, co skutkować będzie przesunięciem planowanego terminu wydania decyzji, która miała zostać ogłoszona 30 września.

SEC zajmie się teraz dokładną analizą ponad 1400 opinii na temat wniosku VanEck i solidX, jakie otrzymała m.in. od inwestorów, jednocześnie zachęcając „osoby zainteresowane tematem” do wysyłania swoich opinii. Opinie inwestorów dotyczą dość szerokiego zakresu tematycznego, w tym m.in. zagadnienia podatności BTC na manipulacje rynkowe.

Propozycja ETF na bitcoina od VanEck i SolidX na giełdzie Cboe jest jak dotąd najbardziej oczekiwanym przez inwestorów instrumentem finansowym tego typu. Jego najważniejszą cechą, wyróżniającą go spośród odrzuconych 23 sierpnia wniosków jest pokrycie funduszu w „fizycznym aktywie”, co oznacza że zakup udziałów w funduszu przez inwestorów jest równoznaczny z nabyciem odpowiadającej licznie BTC zakupionych przez dostawcę na rynku OTC.

To właśnie w tym uczestnicy rynku kryptowalut doszukują się potencjalnego impulsu wzrostowego i przełamania panującego od ponad pół roku trendu spadkowego.

 

Dzisiejsza decyzja o kolejnym odroczeniu decyzji jest dość niespodziewana. SEC przyjął wniosek od VanEck i SolidX w ostatni dzień czerwca, następnie 8 sierpnia odroczył podjęcie decyzji, jednocześnie przenosząc jej datę na ostatni dzień września.

Mimo, że Komisja nie podała żadnej konkretnej daty, najbardziej prawdopodobne jest odroczenie decyzji ws Bitcoin ETF na Cboe do marca 2019 r. Trudno oczekiwać, aby SEC podjął decyzję jeszcze w tym roku, co może ostudzić optymizm inwestorów, liczących na powtórkę ruchu wzrostowego na rynku kryptowalut w ostatnim kwartale zeszłego roku.

 

Mimo, że dzisiejsza decyzja SEC nie jest negatywna w swej wymowie, spodziewana jest większa zmienność z dominacją ruchu podażowego na bitcoinie (BTC).

Czytaj także: Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Nie od dziś wiadomo, że rynek kryptowalut, jako stosunkowo niewielki w porównaniu z wiodącymi giełdami papierów wartościowych i wręcz mikroskopijny w zestawieniu rynkiem walutowym, jest wyjątkowo wrażliwy na różnego rodzaju wiadomości i doniesienia medialne, zarówno te dobre, jak i złe. Nastroje inw.. Czytaj
Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk