• Odbierz prezent
SEC blokuje kryptowalutowe produkty inwestycyjne - Bitcoin i Ethereum ETN

W niedzielę 9 września amerykański regulator finansowy SEC tymczasowo zablokował dwa produkty finansowe powiązane z kryptowalutami (Bitcoin i Ethereum) emitowane przez spółkę XBT Provider. Co ciekawe, oba fundusze zostały dopuszczone przez Komisję do obrotu w Stanach Zjednoczonych zaledwie niecały miesiąc temu, 16 sierpnia. Co było powodem zawieszenia ETN-ów na BTC i ETH?

 

Dezorientacja inwestorów

Komisja SEC w oficjalnym oświadczeniu poinformowała o zawieszeniu dwóch instrumentów ETN (Exchange Traded Note) oferowanych przez XBT Provider - Bitcoin Tracker One (CXBTF) oraz Ether Tracker One (CETHF) do czwartku 20 września. Regulator uzasadnił swoją decyzję następująco:

 

„Komisja czasowo zawiesza możliwość handlu instrumentami CXBTF oraz CETHF ze względu na dezorientację, jaką wywołują wśród uczestników rynku”

 

W późniejszym rozszerzeniu wyjaśnienia, SEC tłumaczy że niektórzy brokerzy oferujący dostęp do instrumentów CXBTF oraz CETHF określali je mianem ETF-ów, mimo że zostały one zarejestrowane jako ETN-y, zaś sam dostawca nazywa je „niekapitałowymi certyfikatami”. Ze względu na tę niespójność, która może zagrozić bezpieczeństwu inwestorów, SEC podjął decyzję o czasowym zawieszeniu obu produktów ETN.

Oznacza to, że żaden z brokerów na terenie Stanów Zjednoczonych do czasu odwołania zawieszenia nie może oferować dostępu do wspomnianych instrumentów.

 

Oba instrumenty oferowane są przez szwedzką spółkę XBT Provider od dłuższego czasu. Bitcoin Tracker One jest notowany na szwedzkiej giełdzie NASDAQ Stockholm od 18 maja 2015 r., będąc pierwszym w historii produktem finansowym powiązanym z kursem kryptowaluty notowanym na publicznej giełdzie. Ether Tracker One również notowany jest na sztokholmskim NASDAQ od 9 października 2017 r. Oba ETN-y są regulowane przez szwedzką komisję nadzoru finansowego FSA (Finansinspektionen) i oferują możliwość zakupienia udziałów za euro (EUR), koronę szwedzką (SEK), a od sierpniowego zatwierdzenia przez SEC również za dolary (USD). ETN-y od XBT Provider mają realne pokrycie w kryptowalutach nabywanych na rynku OTC, jednocześnie zdejmując z inwestorów ryzyko depozytowe. Maksymalna liczba udziałów w Bticoin Tracker One wynosi 20 mln, zaś w Ether Tracker One - 200 mln. Roczna prowizja za zarządzanie udziałami wynosi jedynie 2,5%.

 

Wallstreet nadzieją dla rynku kryptowalut?

Od dłuższego czasu można zauważyć jak duże nadzieje uczestnicy rynku kryptowalut wiążą z wprowadzeniem m.in. funduszy Bitcoin ETF na amerykański rynek finansowy. Wg wielu obserwatorów, dostępność takiego instrumentu finansowego wymiernie przyczyni się do napływu nowego, instytucjonalnego kapitału na wciąż bardzo niewielki i dotychczas zdominowany przez inwestorów indywidualnych rynek walut cyfrowych. Jest to możliwy scenariusz ze względu na charakter samych funduszy ETF, które - w przeciwieństwie m.in. do kontraktów terminowych futures na BTC, istniejących od grudnia zeszłego roku - mają bezpośredni wpływ na kapitalizację i tym samym również cenę aktywa, z którym są powiązane. Oznacza to, że zakup udziałów ETF jest równoznaczny z zakupem bitcoina na rynku OTC przez dostawcę w stosunku 1:1.

Inwestorzy instytucjonalni dotychczas stronili od rynku kryptowalut ze względu na jego zdecentralizowany i nieregulowany charakter, dużą zmienność cenową, a także ogromne ryzyko depozytowe. ETF-y zapewnią inwestorom możliwość bezpiecznej ekspozycji portfela na kryptowaluty bez konieczności ich bezpośredniego nabywania i tym samym ponoszenia ryzyka depozytowego.

Od rozpoczęcia handlu bitcoinem za pośrednictwem funduszy ETF na amerykańskich giełdach dzieli nas jedynie zatwierdzenie wniosku przez Komisję SEC. Najbliższa decyzja ws dopuszczenia do obrotu lub odrzucenia wniosku o BTC ETF na giełdzie Cboe od VanEck SolidX zostanie ogłoszona przez SEC w ostatni dzień września (30.09). Bez względu na decyzję (lub kolejne jej odroczenie na początek 2019 r.), spodziewana jest wówczas wysoka zmienność na rynku.

 

Czytaj także: Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Nie od dziś wiadomo, że rynek kryptowalut, jako stosunkowo niewielki w porównaniu z wiodącymi giełdami papierów wartościowych i wręcz mikroskopijny w zestawieniu rynkiem walutowym, jest wyjątkowo wrażliwy na różnego rodzaju wiadomości i doniesienia medialne, zarówno te dobre, jak i złe. Nastroje inw.. Czytaj
Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

 

ETF i ETN - czym się różnią?

Zarówno ETF, jak i ETN należą do grupy instrumentów finansowych ETP (Exchange Traded Products). ETF (Exchange Traded Fund) jest jednym z popularniejszych instrumentów finansowych, mającym jednak znacznie mniej rozpoznawalnego i często mylonego kuzyna, jakim jest ETN (Exchange Traded Note).

Oba instrumenty są do siebie dość podobne - zarówno ETF, jak i ETN są funduszami, mającymi na celu ścisłe odwzorowanie notowań konkretnego instrumentu finansowego, np. indeksu giełdowego, surowcowego, czy waluty. Oba cechują się korzystnymi kosztami zarządzania w stosunku do wzajemnych funduszy inwestycyjnych (ang. mutual funds). Istotną różnicą jest natomiast fakt, że ETF-y zapewniają rzeczywiste pokrycie w odwzorowanych aktywach, co jest równoznaczne z tym, że inwestując w ETF, fundusz nabywa rzeczywiste udziały w stosunku 1:1. ETN różni się tym, że jest papierem dłużnym, podobnie jak m.in. obligacje skarbowe lub korporacyjne. Oznacza to, że kupując udziały od emitenta, w rzeczywistości pożyczamy mu nasze fundusze, widząc w tym perspektywę zysku. Emitentem ETN-ów najczęściej są banki inwestycyjne. Ze względu na to, że są to papiery dłużne, należy dokładnie zbadać wiarygodność i sytuację finansową emitenta przed podjęciem decyzji o inwestycji. Dla przykładu, inwestorzy posiadający ETN-y w banku Lehman Brothers po jego upadłości w 2008 r. stracili ogromną część funduszy, które pożyczyli bankowi.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk