• Odbierz prezent
Schetyna: nie wierzę w dobrą wolę rządu ws. sporu z Komisją Europejską

Nie wierzę w dobrą wolę polskiego rządu w kwestii rozwiązania sporu z Komisją Europejską wokół Sądu Najwyższego - będą chcieli zgubić trop, będą mówić nieprawdę - powiedział we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. W jego ocenie rząd powinien wycofać się ze zmian w sądownictwie.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 Polska przekazała w poniedziałek Komisji Europejskiej informację w sprawie realizacji środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących Sądu Najwyższego. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ujawnił we wtorek dziennikarzom w Brukseli, że polski rząd oświadczył w informacji na temat realizacji środków tymczasowych TSUE dotyczących Sądu Najwyższego, że aby je zrealizować musi przeprowadzić zmiany legislacyjne.

Schetyna, pytany o stanowisko rządu przekazane KE, ocenił że w kwestii Sądu Najwyższego, trzeba powrócić do "status quo ante, czyli do stanu sprzed wojny z niezależnymi sądami, niezawisłością sądów i Trybunałem Konstytucyjnym". "Jeżeli jest dobra wola ze strony PiS, to powinni powiedzieć: +pomyliliśmy się, wycofujemy się z tych ustaw, wracają sędziowie+. Przecież to jest teoretycznie możliwe" - mówił lider PO dziennikarzom w Warszawie.

Polityk uznał jednak, że prawdopodobnie się tak nie stanie. "To jest kolejny projekt z cyklu: +będziemy ocieplać relacje z Europą+, będziemy próbowali pokazać, że jesteśmy proeuropejscy, że chcemy zmieniać, reformować, przywrócić dobre relacje, jeśli chodzi o polską praworządność. Nie można temu wierzyć" - podkreślił Schetyna.

"Mamy przekonanie, że Frans Timmermans ma takie doświadczenie z polskimi negocjatorami, że bardzo dokładnie przeczyta te propozycje, zanim się do nich odniesie. Nie wierzę w dobrą wolę polskiego rządu w tej kwestii. Bedą chcieli zgubić trop, będą mówić nieprawdę, tworzyć nową rzeczywistość" - dodał lider Platformy.

Schetyna skrytykował przy tym rząd Mateusza Morawieckiego za brak jawności w sprawie informacji przekazanej Komisji Europejskiej. "Jeżeli nie ma jawności, jeżeli się próbuje chować to pod dywan, czy pod stół, to znaczy, że się nie ma dobrych intencji" - ocenił polityk.

19 października unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

Do tej pory przedstawiciele polskiego rządu przekonywali, że do wdrożenia październikowego postanowienia Trybunału w sprawie środków tymczasowych konieczna jest nowelizacja ustawy o SN; do tego czasu Małgorzata Gersdorf nie jest I prezesem SN, a sędziowie, którzy wrócili do SN, pozostają cały czas w stanie spoczynku.

Z kolei zdaniem części sędziów decyzja TSUE obowiązuje bezpośrednio. W związku z tym pod koniec października Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów SN objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych przez TSUE do stawienia się w SN w celu podjęcia służby sędziowskiej. Części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania.

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk