Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,98-0,22%
CHF / PLN4,42-0,18%
GBP / PLN5,03-0,23%
EUR / USD1,08+0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Saxo Bank w Polsce do końca czerwca. Co dalej?

Zespół FXMAG | 16:45 22 czerwiec 2016
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnich tygodniach w mediach branżowych pojawiły się informacje o zamknięciu biur Saxo Banku w Polsce, Rosji i Grecji. FxMag.pl postanowił zweryfikować część doniesień i doprecyzować informacje o planach Saxo Banku tak, by jego polscy klienci byli w pełni świadomi następstw decyzji Banku.

Warszawskie biuro Saxo Banku do tej pory nie zostało jeszcze zamknięte, jak informowały dwa portale branżowe, ale zostanie zamknięte z końcem czerwca. Na ten moment nie ma żadnych problemów z tym, by dodzwonić się do biura w Warszawie.

 

W trosce o dobro polskich klientów zapytaliśmy Saxo Bank o konsekwencje zamknięcia biura w Polsce, a także o zabezpieczenia wprowadzone przed jutrzejszym referendum w Wielkiej Brytanii:

Reklama

 

Jaki podmiot będzie zajmować się polskimi klientami i czy usługa będzie świadczona w języku polskim?

Polskich klientów obsługiwać będzie Saxo Bank A/S, mający siedzibę w Kopenhadze w Danii. Wielu klientów Saxo Banku obsługiwanych jest już od pewnego czasu przez nasze centra na całym świecie, dzięki czemu ani usługi, z których korzystają, ani ich relacje z Saxo nie ulegną zmianie. Klienci nadal będą obsługiwani we własnym języku z regionalnych centrów o szerokim zakresie kompetencji. Dla Saxo Banku najważniejsze jest ciągłe upraszczanie procedur i wykorzystywanie technologii w dostarczaniu swoim Klientom produktów i usług, których oczekują.

 

Czy poza obsługą klienta zmienią się jakieś warunki dla polskich klientów?

Reklama

Jak wspomniano powyżej, nie będzie żadnych zmian dla polskich klientów. Zmiana obecności to strategiczna decyzja – jesteśmy fizycznie zaangażowani w niektóre rynki przez swoją obecność na nich, a równocześnie realizujemy strategię ścisłej współpracy z lokalnymi partnerami na innych rynkach, gdzie jest to bardziej uzasadnione biznesowo.

Decyzja ta to część naszej strategii rozwoju instytucjonalnej części naszej działalności i skoncentrowania się w większym stopniu na wybranych rynkach. Przykładowo obecnie mamy ponad 100 partnerów whitelabel, oferujących swoim klientom końcowym dostęp do światowych rynków finansowych za pośrednictwem naszej platformy. Chcemy się skupić na wyjątkowo skalowalnej ofercie.

Mamy kilku solidnych partnerów w Polsce, jest to zatem jeden z rynków, na których sensowniejsza jest dla nas współpraca na zasadzie partnerstwa, a nie lokalna obecność na rynku charakteryzującym się wysoką konkurencyjnością i nasyceniem.

 

Czy Polska, Rosja i Grecja to jedyne kraje, w których Saxo Bank zamyka swoje biura? Czy biura w Atenach i Moskwie również zostaną zamknięte do końca czerwca, czy też już je zamknięto? Pytanie to związane jest z tym, że na początku miesiąca dwa portale podały, że oddziały w Polsce, Rosji i Grecji już zamknięto, natomiast na stronie internetowej saxobank.com nadal widnieje informacja, że są one otwarte.

Reklama

Nie planujemy obecnie zamykania kolejnych oddziałów, mimo iż w dalszym ciągu przeprowadzamy ewaluację naszej działalności. Wkrótce zaktualizujemy naszą stronę internetową, aby odzwierciedlić te zmiany.

 

Jakie zabezpieczenia Saxo Bank zamierza wprowadzić na czas referendum w Wielkiej Brytanii? W związku z możliwością wystąpienia wyjątkowo dużej zmienności w momencie ogłaszania jego wyniku klienci mogą obawiać się o swoje środki finansowe, pamiętając sytuację z 15 stycznia i jej konsekwencje – Saxo Bank zażądał od klientów pokrycia strat związanych z ujemnymi depozytami.

Odbywającego się 23 czerwca referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE to znaczące wydarzenie dla rynku, którego wynik może doprowadzić do zakłóceń na rynkach, wpływając tym samym na ceny i płynność niektórych aktywów. W konsekwencji Saxo Bank dokłada wszelkich starań, aby informować swoich klientów o dostępnych możliwościach mających na celu zapewnie niesprawnego działania. Saxo uruchomił szereg inicjatyw, w tym stronę internetową „UK EU Referendum”, aby wspierać swoich klientów w okresie przed, jak i po tym wydarzeniu. Poza tym Saxo promuje korzystanie z długich opcji, które niestosują dźwigni finansowej i z których można korzystać do wyrażania zarówno długo-, jak i krótkoterminowej zmienności oraz podejść kierunkowych. Można z nich korzystać również w celu lepszego zabezpieczenia portfela w porównaniu do tradycyjnych zleceń stop loss (zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat).

Naszym klientom oferujemy również pełną przejrzystość w odniesieniu do czasowego zwiększenia wymaganych depozytów zabezpieczających dla GBP. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy monitorowaliśmy zmienność implikowaną w obrocie na rynku opcji walutowych i na tej podstawie doszliśmy do wniosku, że poziom depozytu zabezpieczającego Tier 1 dla GBP wynoszący 7% to poziom racjonalny, sprawiedliwy pod względem ilościowym, odpowiedni i ostrożny. W odniesieniu do produktów związanych z akcjami, w szczególności CFD na akcje i indeksy w Wielkiej Brytanii, korzystamy z tej samej metodologii analizy, a na UK100 i UK250MID stosujemy zabezpieczenie na poziomie 8%.

Reklama

Dysponowanie w przypadku wydarzenia tej rangi wymaganymi depozytami zabezpieczającymi na poziomie poniżej 5-7% na dowolnym brytyjskim instrumencie zabezpieczającym nie wydaje się nam zachowaniem odpowiedzialnym, a klient w takim wypadku niesłusznie ma wrażenie, że narażony jest na zmienność i ryzyko. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi tu o możliwość wytrzymania dużych „ruchów początkowych” – niemających decydującego znaczenia, ale o charakterze podobnym do CHF, w przypadku których mieliśmy do czynienia z posunięciami ekstremalnymi, lecz występującymi bardzo krótko jako bezpośredni skutek braku płynności rynkowej. Proszę sobie wyobrazić spread w parze GBP/USD w Wielkiej Brytanii o godz. 22 po zakończeniu referendum – z pewnością nie można wykluczyć różnicy 3-6% pomiędzy ceną kupna i sprzedaży.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Tematy

Reklama

Czytaj dalej