• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
easyMarkets
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja makroekonomiczna w RPA

Spowolnienie inflacji w marcu może dać szansę Komitetowi Polityki Pieniężnej (MPC) z banku centralnego Republiki Południowej Afryki (SARB), aby wstrzymać cykl podwyżek stóp procentowych - twierdzą analitycy.

 

Stopa inflacji w tym kraju spadła do 6,3% z poziomu 7%, który odnotowano miesiąc wcześniej. Mediana 22. prognoz ekonomistów Bloomberga wyniosła 6,4%.

 

Ceny wzrosły o 0,8% w ciągu ostatniego miesiąca. Inflacja bazowa, która nie obejmuje kosztów żywności, napojów bezalkoholowych, benzyny i energii elektrycznej, zwolniła do 5,4% w marcu - jest to najniższy poziom od grudnia i niższy niż prognozowano - 5,8% .

 

Najgorsza susza od ponad stu lat, doprowadziła do wzrostu kosztów żywności i zwiększyła presję na przyrost cen dla konsumentów, spowodowany przez 25% spadek wartości randa w stosunku do dolara amerykańskiego w ubiegłym roku.

 

Komitet Polityki Pieniężej RPA (MPC) zwiększył stopę referencyjną cztery razy od lipca do poziomu 7% i powiedział, że inflacja powróci do zakresu docelowego pomiędzy 3% a 6%, w ostatnim kwartale 2017 roku. Wolniejszy wzrost cen mógłby dać szansę Komitetowi, aby ten mógł wstrzymać cykl podwyżek stóp.

 

"Podnieśliśmy stopy o cały punkt procentowy w trzech ostatnich spotkaniach i to jest dość istotne wydarzenie ze względu na ponury stan gospodarki" - powiedział Elize Kruger, ekonomista KADD Capital. "Myślę, że może to być wystarczający powód do tego, aby  wstrzymać na razie kolejne podwyżki".


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk