• Odbierz prezent
Santander Bank Polska z ponad 20% wzrostem zysków i problemami z wyrokiem TSUE

santander w środę 30 października opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one zauważalnie lepsze od zeszłorocznych rezultatów, były również wyższe niż oczekiwania analityków. Bank poinformował również o zabezpieczeniu środków finansowych na pokrycie ewentualnych skutków wyroku TSUE ws kredytów frankowych. Mimo niezłych wyników, na środowej sesji akcje Santander Banku tracą ponad 2%.

 

Santander Bank Polska w trzecim kwartale osiągnął zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 625,7 mln złotych, w porównaniu do 506 mln złotych netto rok wcześniej, co jest wzrostem o ponad 23,6% r/r. Jest to również wynik zauważalnie wyższy od rynkowych oczekiwań, które oscylowały wokół kwoty 610 mln PLN.

Wynik odsetkowy Santander Banku wyniósł 1,7 mld złotych, wobec 1,805 mld złotych rok wcześniej (spadek o 5,8%), zaś przychody z tytułu prowizji wyniosły w trzecim kwartale 544 mln złotych, w porównaniu do 623,9 mln złotych rok wcześniej, co oznacza spadek o ponad 12,8%.

 

Santander Bank w ramach wyników kwartalnych podał również istotne informacje dotyczące skutków wyroku TSUE ws kredytów frankowych. Spółka jak dotąd nie zakończyła analizowania potencjalnych skutków wyroku na sytuację finansową banku. Grupa jest obecnie pozwana w 84 sprawach dotyczących zwrotów części prowizji kredytowej, na poczet których stworzono rezerwy w wysokości 248 tys. złotych.

Santander Bank utworzył również rezerwy w wysokości ponad 76 mln złotych, mające skompensować potencjalne ryzyko prawne w związku z niekorzystnym rozstrzygnięciem sporów sądowych. Oprócz tego, bank prognozuje że w czwartym kwartale stworzone zostaną rezerwy na zwrot opłat za kredyty spłacone przed terminem w wysokości od 100 do 150 mln złotych.

 

Mimo znacznie wyższych zysków niż rok temu, akcjonariusze nie zareagowali optymistycznie na raport Santander Bank Polska. Kurs akcji banku na środowej sesji wynosi 309,2000 PLN, co jest spadkiem o 2,15%.

 

Czytaj także: Santander Bank Polska z wynikami za I półrocze. Akcje w dół

23 lipca Santander Bank Polska przedstawił wyniki finansowe za I półrocze 2019 r. Zysk netto okazał się niższy od oczekiwań.   23 lipca przed sesją na GPW, Santander Bank Polska przedstawił wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 r. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 3,23 mld zł wobec 2,78 mld zł w.. Czytaj
Santander Bank Polska z wynikami za I półrocze. Akcje w dół


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk