• Odbierz prezent
Samourai wallet - najlepszy mobilny portfel bitcoin zmuszony do usunięcia ważnych funkcji

Samourai Wallet, uznawany za jeden z najlepszych portfeli mobilnych dla bitcoina (BTC), poinformował o konieczności usunięcia ze swojej aplikacji cenionych funkcji zwiększających prywatność użytkowników. Developerzy portfela zostali zmuszeni do tego przez Google, które zagroziło usunięciem Samourai Wallet ze sklepu Google Play w przypadku pozostawienia funkcji zapewniających większe bezpieczeństwo.

 

Usunięcie funkcji zwiększających prywatność nastąpiło wraz z aktualizacją aplikacji do wersji 0.99.04, która miała miejsce we wtorek 8 stycznia. Najnowsza wersja portfela Samourai została okrojona o funkcje istniejące w nim od samego początku (początek 2015 r.), takie jak Stealth Mode, ochrona przed zamianą karty SIM oraz zdalne komendy za pomocą SMS.

Tryb Stealth pozwalał na usunięcie ikony aplikacji z menu telefonu, a także wyciszał wszelkie powiadomienia, utrudniając niepożądanym osobom jego identyfikację.

Ochrona przed podmianą karty SIM (SIM Switch Defense) pozwalała na ustalenie zaufanego numeru telefonu, na który przesyłana była wiadomość SMS w momencie, gdy na telefonie z zainstalowanym portfelem modyfikowana (np. podmieniana, bądź dezaktywowana) była karta SIM.

Zdalne komendy SMS pozwalały na wysłanie z zaufanego numeru na numer telefonu, na którym zainstalowany jest portfel komend, które pozwalały na wykonanie zdalnej kopii zapasowej portfela na zaufanym numerze lub na całkowicie zdalne wymazanie portfela. Funkcja ta była szczególnie przydatna w przypadku kradzieży lub konfiskaty urządzenia, na którym zainstalowany był Samourai Wallet.

Czytaj także: Ponad 5 mln dolarów w kryptowalutach skradzione za pomocą... nr telefonu

Dwudziestoletni student z Bostonu został aresztowany w połowie lipca za współtworzenie  zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała kradzieży Bitcoina (BTC) i innych kryptowalut o łącznej wartości ponad 5 mln dolarów. Złodzieje wykorzystali dotąd mało znaną, lecz coraz częściej wykorzystywaną.. Czytaj
Ponad 5 mln dolarów w kryptowalutach skradzione za pomocą... nr telefonu

 

Developerzy portfela poinformowali o tym, że Google od wielu miesięcy wymuszał na nich usunięcie wymienionych funkcji ze względu na ich niezgodność z polityką bezpieczeństwa Google Play. Ostateczne próby odwołania się od groźby usunięcia aplikacji ze sklepu Google zostały odrzucone na początku stycznia. Google, zasłaniając się ochrona bezpieczeństwa użytkowników urządzeń z systemem Android, paradoksalnie wymusza ich usunięcie. Sam portfel od początku dostępny jest wyłącznie w wersji na Android, stąd też groźba usunięcia go z Google Play była kwestią być albo nie być.

 

Developerzy Samourai Wallet zapowiedzieli jednak, że w najbliższej przyszłości portfel z przywróconymi funkcjami zostanie opublikowany w niezależnym i niekontrolowanym przez Google sklepie F-Droid.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk