• Odbierz prezent
Rzut oka na polskiego złotego przed weekendem. Jak w dłuższej perspektywie może się zachować kurs dolara USD/PLN, euro EUR/PLN, franka CHF/PLN i funta GBP/PLN?

Ostatnia sesja tego tygodnia na rynku Forex przebiega spokojnie dla polskiego złotego, jednak spójrzmy na niego z nieco szerszej perspektywy. Gdzie musiałby się znaleźć kurs dolara (USD/PLN), euro (EUR/PLN), franka (CHF/PLN) i funta (GBP/PLN), aby uznać to za ciekawe miejsce transakcyjne?

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN)

Kurs dolara (USD/PLN) zyskuje dzisiaj minimalnie na wartości w stosunku do polskiego złotego. Obecnie kurs dolara amerykańskiego (USD/PLN) wynosi 3,9740 zł, co stanowi zmianę o +0,04%. W średnim terminie najważniejsza pozostaje strefa z okolic 3,90. Jeżeli udałoby się ją pokonać, to następny przystanek powinien być około 10 groszy niżej. Byłyby to bardzo ciekawe poziomy do poszukiwania pozycji long na USD/PLN.

USDPLN 

Wykres 1: kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego (USD/PLN) (1 rok)

Kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN)

Kurs euro (EUR/PLN) minimalnie wzrasta względem polskiego złotego. Kurs euro (EUR/PLN) to obecnie 4,4550 zł, czyli podnosi się o +0,01% w stosunku do poziomu poprzedniego odniesienia. Ewentualna jeszcze jednak fala umocnienia polskiego złotego, mogłaby nas doprowadzić do interesującej strefy z punktu widzenia przewalutowania do euro.

EURPLN 

Wykres 2: kurs euro do polskiego złotego (EUR/PLN) (1 dzień)

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN)

Kurs franka szwajcarskiego (CHF/PLN) zyskuje względem polskiego złotego. Jednak i w tym przypadku skala tego ruchu jest niewielka. Kurs franka (CHF/PLN) zmienia się dziś o +0,10% i wynosi 4,1895 zł. Podwójne odbicie od okolic 4,20 może zachęcić rynkowe niedźwiedzie do ataku. Gdyby udało się przebić ostatnie dno, wtedy bardzo ciekawym miejscem do longa na parze CHF/PLN mogą okazać się rejony 3,90 zł.

CHFPLN

Wykres 3: kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHF/PLN) (3 dni)

Kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN)

Kurs funta brytyjskiego (GBP/PLN) osłabia się do polskiego złotego. Natomiast i w tym przypadku jest to jedynie ruch kosmetyczny. Kurs funta GBP/PLN notuje dzisiaj zmianę o -0,07%, co daje wartość 4,9297 zł. Z perspektywy długoterminowej najmniej atrakcyjnie wygląda funt. Trend nie jest tutaj klarowny. Ewentualne długie pozycje można rozważyć dopiero w okolicach 4,60 zł.

GBPPLN 

Wykres 4: kurs funta brytyjskiego do polskiego złotego (GBP/PLN) (5 lat)

Warto również zapoznać się ze wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata, które mają wpływ na rynek walutowy:

Polska - stopa bezrobocia

Niemcy - nastroje biznesowe Ifo

USA - zapasy ropy naftowej

Nowa Zelandia - bilans handlowy

USA - PKB, rynek pracy, bilans handlowy, zamówienia środków trwałych

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk