• Odbierz prezent
Rządowy pakiet na pomoc przedsiębiorcom zatwierdzony przez KE

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy w wysokości 500 mln PLN (ok. 110 mln EUR) na wsparcie gospodarki w kontekście epidemii koronawirusa. Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych w zakresie pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 19 marca 2020 roku.

Wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała: „Polski program o wartości 110 mln euro ułatwi udzielanie gwarancji publicznych na pożyczki i kredyty o obniżonej stopie procentowej w celu wsparcia całej polskiej gospodarki w okresie pandemii. Około 3 000 polskich przedsiębiorstw będzie w stanie pokryć natychmiastowe zapotrzebowanie na płynność finansową i będzie mogło kontynuować swoją działalność w tych trudnych czasach. Kontynuujemy ścisłą współpracę z państwami członkowskimi, aby zapewnić, że krajowe środki wsparcia mogą pomóc złagodzić gospodarcze skutki wybuchu pandemii”.

500 milionów złotych na pomoc przedsiębiorcom

W ramach zatwierdzonego 22 kwietnia programu władze polskie będą mogły przyznać pomoc na wsparcie polskich przedsiębiorstw dotkniętych epidemią wirusa poprzez zapewnienie wsparcia płynności finansowej w postaci gwarancji na pożyczki oraz dopłat do oprocentowanych pożyczek.

Komisja uznała, że program zgłoszony przez Polskę jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach prawnych. Kwota pożyczki przypadająca na przedsiębiorstwo jest ograniczona do kwoty niezbędnej do pokrycia jego potrzeb w zakresie płynności w najbliższej przyszłości. Opłaty prowizyjne i stopy procentowe odpowiadają minimalnym poziomom określonym w tymczasowych ramach prawnych, a gwarancje i pożyczki będą udzielane do końca tego roku, przy czym maksymalny okres ich obowiązywania wynosi sześć lat Warto dodać, że pomoc może zostać udzielona wyłącznie przedsiębiorstwom, które nie były zagrożone upadłością przed 31 grudnia 2019 roku.

Rząd polski szacuje, że około 3 000 przedsiębiorstw skorzysta z około 350 mln PLN (około 77 mln EUR) pożyczek i 150 mln PLN (około 33 mln EUR) gwarancji w ramach nowego programu. Komisja stwierdziła, że polski środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny do zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego.

FXMAG pozostałe rządowy pakiet na pomoc przedsiębiorcom zatwierdzony przez ke eurpln euro to polish zloty unia europejska  komisja europejska  rząd  polska  tarcza antykryzysowa 1

Tabela zachorowań na COVID w Polsce, źródło: gov.pl

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk