Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,16%
CHF / PLN4,43+0,08%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj

Millennium analizy i komentarze | 18:34 13 grudzień 2021
Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rząd poinformował w ub. tygodniu o zaostrzeniu obostrzeń przeciwepidemicznych. Od 15 grudnia zostanie zmniejszony limit do 30% obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Nie dotyczy on osób zaszczepionych przeciw COVID-19, co jednak będzie związało się z weryfikacją certyfikatu covidowego. Zamknięte natomiast zostaną kluby i dyskoteki (z wyjątkiem Sylwestra). Dodatkowo, wprowadzono ograniczenia w transporcie publicznym oraz naukę zdalną od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 r. dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nowe obostrzenia wpłyną na aktywność w sektorze usługowym, choć ich skutek ekonomiczny będzie znacznie mniejszy niż podczas poprzednich okresów obostrzeń.

Informacje te wpisują się w nasz scenariusz tylko niewielkiego wzrostu PKB kw/kw (po korekcji sezonowej) w 4Q br. Spodziewane znaczące wyhamowanie wzrostu gospodarczego w tym okresie jest jednak spowodowane głównie wygaśnięciem nadrabiania zaległości konsumpcyjnych, wysokiej inflacji ograniczającej dochody rozporządzalne gosp. domowych, spadkiem aktywności za granicą oraz przedłużającymi się zaburzeniami w łańcuchach dostaw w sektorze przemysłowym. Zakładamy, że wprowadzane obostrzenia przesuną się one także na 2022 r. W naszym podstawowym scenariuszu makroekonomicznym przyjmujemy, że PKB w 2022 r. wzrośnie o ok. 4,5%, a szczegóły naszego aktualnego scenariusza makroekonomicznego przedstawimy w najbliższym raporcie kwartalnym.

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 1

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 1

RPP zgodnie z oczekiwaniami podnosi stopy procentowe i sygnalizuje kolejną podwyżkę w styczniu…

Rada Polityki Pieniężnej podniosła na ostatnim decyzyjnym posiedzeniu w tym roku stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 0,50 pkt proc., zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jak i konsensusem rynkowym. W rezultacie stopa referencyjna wynosi 1,75% i jest najwyższa od października 2014 r. Uzasadnieniem podwyżki stóp procentowych jest wzrost inflacji i ryzyko przewyższania przez nią także w średnim okresie celu NBP. Szczególną uwagę w komunikacie zwracają sygnał, że „decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen”. Naszym zdaniem fragment ten nosi znamiona „forward guidance”, co jest pewnym novum w komunikacji w ostatnim okresie Rady Polityki Pieniężnej, która do tej pory unikała tego typu deklaracji. Odbieramy to jako zapowiedź kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Rada nie zapowiedziała docelowego ich poziomu, co jednak nie zaskakuje w obliczu wysokiej niepewności dotyczącej perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji. Taka forma przekazu może jednak wzmocnić oddziaływanie na stabilizowanie oczekiwań inflacyjnych dokonanych podwyżek stóp procentowych. Grudniowa decyzja RPP to kolejny krok w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, który będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. W naszej ocenie kolejna podwyżka stóp możliwa jest już w styczniu, a jej skala może być podobna do tej z grudnia.

Reklama

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 2

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 2

…co potwierdzają wypowiedzi prezesa NBP i członka RPP Ł.Harda

Podczas konferencji po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego A.Glapiński powiedział, że „znacząco” podwyższono już stopy procentowe, ale nadal istnieje przestrzeń dalszego do zacieśnienia warunków monetarnych. Dodał, że jeśli uwarunkowania, zwłaszcza dotyczące pandemii COVID-19, nie ulegną zmianie to wzrost stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w styczniu 2022 r. jest bardzo prawdopodobny. W kontekście perspektyw inflacji powiedział, że dopiero w 4Q 2023 powróci ona do pasma odchyleń od celu inflacyjnego i RPP jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu NBP w średnim okresie. A.Glapiński zaznaczył również, że jest zadowolony z obecnego poziomu kursu złotego, choć zastrzegł, że interwencje NBP mogą mieć miejsce w przypadku gwałtownych zmian wyceny waluty lub gdy będzie zakłócona płynność na rynku. Inny członek RPP Ł.Hardt powiedział, że „z dużymprawdopodobieństwem będą kolejne podwyżki stóp (…), a najbardziej prawdopodobnym ruchem będzie podwyżka w styczniu znowu o 0,5 pkt proc.” Dodał, że podwyżki stóp procentowych w Polsce są spóźnione, a gdyby kurs złotego był mocniejszy i komunikacja Rady lepsza to koszt pieniądza wzrósłby w mniejszej skali. W pełni zgadzamy się z tą oceną. Konferencja prezesa NBP i słowa Ł.Hardta wpisuje się w nasze oczekiwania dalszych podwyżek stóp procentowych w Polsce. Obecnie zakładamy, że w styczniu stopy wzrosną w takiej samej skali jak w grudniu, czyli o 0,5 pkt proc. do 2,25%. Docelowy poziom stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej jest bardzo niepewny, głównie ze względu na pandemię COVID-19, ale także na zmianę składu Rady Polityki Pieniężnej w przyszłym roku. W naszym scenariuszu zakładamy, że w tym cyklu stopa referencyjna sięgnie 2,50%, choć widzimy rosnące ryzyko silniejszego zacieśnienia warunków monetarnych w sytuacji „ciasnego rynku pracy” i utrwalania się wysokich oczekiwań inflacyjnych.

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 3

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 3

Bezrobocie zbiega do przedpandemicznych poziomów…

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne obniżyła się w listopadzie o 10,8 tys. do 900,1 tys. Pozwoliło to na spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do 5,4% z 5,5% miesiąc wcześniej, tj. do najniższej wartości od początku wybuchu pandemii COVID-19. Dane te okazały się nieco lepsze od naszej prognozy zakładającej stabilizację stopy bezrobocia na poziomie z października. Stopa bezrobocia po korekcji sezonowej jest już tylko o 0,5 pkt. proc. wyższa niż przed pandemią. Sytuacja na rynku pracy stopniowo poprawia się wraz z ożywieniem gospodarczym, i to pomimo nasilenia pandemii i utrzymujących się problemów podażowych w przemyśle. Zakładamy, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 5,5%, a więc będzie znacznie niższa niż nasza prognoza z początku tego roku wynosząca 6,9%. Oczekiwania co do koniunktury w 2022 r. pozostają optymistyczne, co powinno wpływać na dalszy spadek stopy bezrobocia. Będzie o niego jednak coraz trudniej ze względu na raportowane przez firmy problemy z zapełnieniem wolnych wakatów. Niepewność co do rynku pracy w dłuższej perspektywie będzie wynikała z schłodzenia koniunktury w związku z dużą skalą zacieśnienia warunków monetarnych. Nie spodziewamy się jednak, aby wynikły spadek popytu na pracę był silny.

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 4

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 4

…w co wpisują się dane o popycie na pracę

Reklama

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego o popycie na pracę wynika, że na koniec 3Q 2021 było 152,5 tys. wolnych miejsc pracy, tj. tylko o 11,2 tys. mniej niż w szczycie z 2018 r. Popyt na pracę bardzo mocno obudował się w 2021 roku. Pomimo silnego popytu na pracę dalsze przyrosty zatrudnienia będą coraz trudniejsze, ze względu na brak pracowników o poszukiwanych przez firmy kwalifikacjach. Naszym zdaniem napływ netto pracowników z zagranicy, zwłaszcza, że utrzymuje się niepewność epidemiczna i polityczna, tylko w niewielkim stopniu będzie łagodził napięcia na rynku pracy. Dlatego spodziewamy się wysokiej dynamiki płac w 2022 r. tym bardziej, że w przyszłym roku inflacja nadal będzie (bardzo) wysoka.

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 5

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a RPP zapowiada kolejną podwyżkę stóp – makro kraj - 5

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej