• Odbierz prezent
Rząd jak RobinHood. Dlaczego Kruk traci dziś ponad 10%?

Na czwartkowej sesji czołowa spółka zarządzająca wierzytelnościami notowana na warszawskim parkiecie traci ponad 10%. Tak gwałtowny spadek notowań Kruka może być postrzegany jako reakcja akcjonariuszy na wypowiedź wiceministra sprawiedliwości, który zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów. Jeżeli wejdą w życie, uderzą szczególnie w firmy windykacyjne i skupujące wierzytelności, czyli m.in. właśnie w Kruka. O jakie zmiany chodzi?

 

Marcin Warchoł, pełniący funkcję wiceministra sprawiedliwości w resorcie Zbigniewa Ziobry, na łamach Dziennika Gazety Prawnej zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów, które ograniczą działalność firm windykacyjnych i zajmujących się skupowaniem wierzytelności. Ministerstwo chce wprowadzić obostrzenia dla funduszy sekurytyzacyjnych m.in. poprzez zakazanie możliwości obrotu wierzytelnościami opartymi na niespłaconych pożyczkach konsumenckich. Oznaczałoby to, że firma, która jest pożyczkodawcą musiałaby na własną rękę odzyskiwać swoje należności lub też zatrudnić do tego celu firmę windykacyjną. Zakazane byłoby jednak odsprzedawanie pakietu wierzytelności firmom takim jak Kruk, a także funduszom sekurytyzacyjnym.

 

Potencjalne wprowadzenie przepisów zakazujących obrotu pakietami wierzytelności byłoby bardzo złą wiadomością dla Kruka, który dominującą część przychodów z działalności w Polsce (stanowiących niemal połowę wszystkich obrotów) generuje właśnie ze skupowania pakietów wierzytelności i ich egzekwowania.

Stąd też zapewne tak gwałtowna reakcja akcjonariuszy - na czwartkowej sesji notowania Kruka tracą ponad 10%, spadając do poziomu 156,0000 PLN, przy intensywnym obrocie, dochodzącym do 45 mln złotych. 

 

Czytaj także: Ponad 300 milionów złotych odszkodowania - dlaczego GetBack chce pieniędzy od swojego byłego audytora?

Sprawa spółki GetBack to największa afera finansowa we współczesnej historii rynku kapitałowego. Doszło do niej dlatego, że zawiodły wszystkie bufory bezpieczeństwa, które miały chronić inwestorów i ograniczać działalność spółki, prowadzącą wprost do jej niewypłacalności. Ze swojej roli nie wywiązał.. Czytaj
Ponad 300 milionów złotych odszkodowania - dlaczego GetBack chce pieniędzy od swojego byłego audytora?

Notowania: KRUK SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KRU/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk