Advertisement
  • Odbierz prezent
Rząd Francji na ratunek liniom lotniczym. Sytuacja w Polsce.

Według wstępnych informacji, w tym tygodniu rząd Francji zaprezentuje pakiet awaryjny dla przemysłu lotniczego, który bardzo ucierpiał przez pandemię koronawirusa.

Wartość pakietu miałaby wynieść około 10 miliardów euro, z czego 1 miliard byłby w formie funduszu inwestycyjnego. Plan ma na celu wspomóc sektor w wyjściu z problemów w jakich znalazł się ze względu na przerwę w działaniu linii lotniczych. Znaczna część środków przeznaczona miałaby zostać na różne cele i środki, w tym gwarancje kredytowe oraz wsparcie dla badań i rozwoju, które są również bardzo ważną dziedziną dla sektora. Pakiet awaryjny dla przemysłu lotniczego jest efektem niepokojących dla francuskiego rządu informacji, według których skomplikowana sytuacja rynkowa skłoniła chińskie przedsiębiorstwa do prób przejęcia francuskich firm.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem wydaje się potencjalne utworzenie specjalnego funduszu inwestycyjnego o wartości 1 miliarda euro. Według przewidywań zadaniem części funduszu miałoby być wspieranie małych dostawców dla usług lotniczych. Nie jest jednak na razie wiadome jakie wydatki fundusz pokryje ani ile mogą one być warte.

Jeszcze przed wybuchem pandemii Gillis Aerospace, dostawca z branży lotniczej, miał problem by nadążyć za rekordowym popytem na produkowane części. Przedsiębiorstwo które w lutym pracowało na pełnych obrotach, aby zdążyć z produkcją, w ciągu kilku tygodni praktycznie wstrzymało produkcję. Producent części musiał również zawiesić umowę inwestycyjną o wartości 800 tysięcy euro. Gillis Aero to tylko jedna z wielu małych i średnich firm, które ucierpiały na skutek kryzysu. Bardzo możliwe, że przyszłość tej firmy, której roczne przychody wynoszą około 5 milionów euro, zależy od francuskiego pakietu ratunkowego.

Loty krajowe w Polsce 

Polskie Linie Lotnicze LOT w czerwcu uruchomiły krajowe połączenia lotnicze z m.in. Warszawy do największych miast. Linie zdecydowały się również odwołać połączenia międzynarodowe zaplanowane na drugą połowę miesiąca. Z powodu pandemii koronawirusa w połowie marca wprowadzono zakaz lotów krajowych oraz międzynarodowych. Kilka dni temu rząd postanowił przedłużyć zakaz dotyczący lotów międzynarodowych do co najmniej 16 czerwca.


Norbert Smaga

Redaktor portalu FXMAG. Prezes zarządu KNRK INDEX. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk