• Odbierz prezent
Ryzyko wojny handlowej między USA a Chinami zakłóciło zwyżkowy początek roku wołu. Bitcoin (BTC) osiąga kapitalizację rynkową wynosząca 1 bilion dolarów!u

„Amerykańska Izba Handlowa opublikowała raport ostrzegający o tym, że Amerykańskie firmy straciłyby miliardy dolarów, gdyby ograniczyły inwestycje w Chinach i gdyby oba państwa podniosły taryfy. Zakładając, że Amerykańskie firmy obniżyły bezpośrednie zagraniczne inwestycje w Chinach o 50%, PKB Stanów by spadło o 500 miliardów dolarów. Natomiast wprowadzając 25% taryfy na cały obustronny handel, PKB USA do 2025 roku spadałoby o 190 miliardów dolarów rocznie. To by mocno uderzyło w potencjał zarobkowy Amerykańskich firm”.

„W międzyczasie, konsumenci w Chinach pożegnali Rok Szczura i chętnie sięgnęli po swoje portfele podczas tygodniowego świętowania Księżycowego Nowego Roku. Ich wydatki na towary i usługi, restauracje oraz kina sprawiły, że mocno odbiły się one po kryzysie w 2020 roku, kiedy to gospodarka była w szponach pandemii. Kiedy rynki się ponownie otworzyły w czwartek, chińskie akcje skoczyły. Inwestorzy są optymistyczni, spodziewają się wzrostu gospodarczego, prowadzonego wysokimi zyskami przedsiębiorstw, rezerwą gotówkową w chińskim systemie finansowym oraz niskimi kosztami pożyczek”.

„Wracając do USA, wielki mróz w Teksasie spowodował ogromne braki energetycznie – przerwy w dostawie prądu oraz krótki pik w cenie ropy, która osiągnęła wyż 65 dolarów przed ponownym, drobnym korektami w dół. Obraz makro w USA robi się skomplikowany przez wizję reflacji; 10-roczny uzysk Skarbu Państwa wzrósł w zeszłym tygodniu do najwyższego poziomu od roku po tym, jak inwestorzy zaczęli w pełni wyceniać wpływ planu stymulacji na gospodarkę, który wynosi do 1,9 trylionów dolarów. To najprawdopodobniej wywrze presję na obligacjach rynków wschodzących oraz waluty, ale powinno być wsparciem dla akcji amerykańskich firm”.

CRUISING - CZY CHMURY BURZOWE ZANIKAJĄ?

„Inwestorzy mają nadzieję, że udana akcja szczepionkowa pomoże rozpocząć regenerację na rynku rejsów turystycznych. Kilka firm rejsowych opublikuje w tym tygodniu wyniki finansowe, które – jak spodziewam się – będą dość średnie, z powodu zamknięcia tego sektora przez pandemię”.

Royal Caribbean (RLC) publikuje wyniki dzisiaj. Jest to jedna z firm najbardziej dotkniętych przez pandemię. Cena ich akcji spadła o 44% w zeszłym roku, ale można to uważać za pewien rodzaj sukcesu, patrząc na to, że ceny akcji spadły aż o 83% do okresu połowy marca zeszłego roku. Drobny wzrost w cenie jest prawdopodobnie wynikiem wzmożonej akcji szczepień w USA i kilku innych państwach zachodnich. Konkurencyjna firma Norwegian Cruise Liners ostatnio przedłużyła zakaz wykonywania swoich rejsów do 31 maja, czyli o miesiąc dłużej niż Royal Carribean oraz Carnival. Analitycy spodziewają się kwartalnej straty wynoszącej 5,20 dolarów od akcji, w porównaniu z zyskiem 1,42 dolara na ten sam okres w poprzednim roku”.

Norwegian Cruise Line (NCLH), który publikuje wyniki w czwartek (25.02), również zaobserwował krach swoich akcji w 2020 roku, tracąc więcej niż połowę swojej wartości. Pomimo poprawy w późniejszym okresie 2020 roku, kiedy szczepionki zaczęły się pojawiać, w 2021 roku cena akcji znów spadła. Firma zawiesiła wszystkie usługi pod banderą Norwegian, Oceania, oraz Regent Seven Seas do końca maja 2021, miesiąc dłużej niż początkowo zakładano. Wydaje się, że jest to niekończący się strumień opóźnień w wykonywaniu rejsów. Wall Street będzie szukało pozytywów od NCLH na temat ich perspektywy. Zachs Consesnsus Estimate przewiduje ogłoszenie przez firmę dochodów na poziomie 9,82 milionów, co oznacza roczny spadek o 99,34%, a zysk na akcję zaliczy spadek o 414,44% (-2,31 dolarów) w porównaniu z poprzednim rokiem. Wiemy, że inwestorzy detaliczni lubią okazje, więc słabe wyniki mogą być okazję do kupna dla inwestorów długoterminowych”

Podczas gdy branża wycieczkowa znajduje się na pochyłej, inne akcje rosną

Dominos pizza, (DPZ), która ogłosi wyniki w czwartek (25.02), odnotowała wzrost ceny akcji o 32% w 2020 r., z powodu globalnych lockdownów, które zwiększają popyt na jej model dostaw. Firma dostrzega jeszcze większy potencjał w otwieraniu większej liczby restauracji na najważniejszych rynkach. Papa John's International (PZZA) również ogłosi wyniki w ten czwartek. Kurs akcji spółki wzrósł o 51% w ciągu ostatniego roku dzięki silnym przychodom i wzrostowi zysku operacyjnego. Warto będzie obserwować wytyczne kierownictwa obu pizzerii na nowy rok podatkowy, aby zobaczyć, jak zareagują inwestorzy”.

Booking Holdings (BKNG), najbardziej wartościowe internetowe biuro podróży na świecie, posiadające takie marki jak Booking.com, KAYAK, Priceline.com itp., ogłosi swoje wyniki w środę (24.02). Pomimo gwałtownego spadku sprzedaży podczas pandemii, kurs akcji nieoczekiwanie utrzymał się w ciągu ostatniego roku i wydaje się, że inwestorzy kupują w ramach ożywienia gospodarczego. Ewentualne słabe wyniki mogą doprowadzić do realizacji zysków pośród inwestorów, a co za tym idzie – być może nowej okazji do zakupu akcji”.

ZAKĄTEK KRYPTOWALUT

Bitcoin osiąga kapitalizację rynkową wynosząca 1 bilion dolarów, „po raz kolejny udowadniając, że jego przeciwnicy się mylą”

Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro, powiedział:

„Bitcoin osiągający kapitalizację rynkową 1 biliona dolarów ma ogromne znaczenie dla branży. Pomimo tego, że tylko w zeszłym tygodniu został skrytykowany jako bańka czekająca na pęknięcie i „ekonomiczny efekt uboczny”, to po raz kolejny udowodnił, że jego przeciwnicy się mylili i pobił kolejny rekord. Oczywiście bitcoin może być niestabilny, ale osiągnięcie tak ogromnej kapitalizacji rynkowej nie jest czymś, czego nie można nie zauważyć. Ten kolejny osiągnięty kamień milowy pokazuje rosnącą siłę bitcoina, który wydaje się zakłócać tradycyjny krajobraz finansowy”.

„Trzeba powiedzieć, że w zeszłym tygodniu nastąpił prawdziwy punkt zwrotny dla kryptowalut – dzięki pomocy takich firm jak Tesla, Mastercard i BNY Mellon – i to zaufanie nadal napędza rynek. To ekscytujący czas dla inwestorów, zwłaszcza dla długoterminowych spekulantów, którzy w tym miesiącu odnotowali wzrost o 60%”.

„Istnieją sygnały ostrzegawcze, że na horyzoncie może nastąpić korekta rynku, ale wydaje się, że w międzyczasie nie ma możliwości zatrzymania wzrostu kursu bitcoina”.


Katarina Hrenova

Analityk rynku w polskim oddziale eToro. Swoje analizy umieszczać będzie w cotygodniowym komentarzu eksperckim. Posiada tytuł magistra i ponad 6-letnie doświadczenie w branży finansowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk