Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,22%
USD / PLN3,98-0,32%
CHF / PLN4,42-0,23%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ryzyko emocji w decyzjach inwestycyjnych

Jakub Wilk | 15:15 02 listopad 2016
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Emocjonalne inwestowanie jest przyczyną niepowodzeń niedoświadczonych traderów i przyczyną upadku tych, którzy potrafili odnosić sukcesy na rynku. Często mówi się o tym, że to nie strategia, a charakter tradera determinuje jego skuteczność w handlu. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

 

Ryzyko emocji

Na łamach jednej z moich prac dyplomowych posłużyłem się terminem „ryzyko emocji”, by przedstawić zjawisko, jakim jest emocjonalny trading. Ryzyko emocji zdefiniowałem jako: „…zniekształcenie oceny wariantu decyzyjnego przez włączenie emocji do procesu decyzyjnego.”

Dokonując transakcji na rynku, wybieramy określony wariant, na który składają się: konkretny instrument, rodzaj pozycji, poziomy SL i TP… Każdy z rozpatrywanych wariantów jest przez nas poddawany ocenie na podstawie wybranych przez nas kryteriów, czy to fundamentalnych, czy technicznych, czy behawioralnych, czy jakichkolwiek innych. Najważniejsze jest to, by kryteria te były merytorycznie powiązane z zachowaniem się ceny danego instrumentu.

Część uczestników rynku to inwestorzy techniczni, część to inwestorzy fundamentalni. Niezależnie od tego, którą szkołę wybieramy, nie można bezsprzecznie stwierdzić, że korzystanie z narzędzi „opozycyjnego” podejścia jest bezpodstawne, czyli, że czynniki fundamentalne lub technicznie są zupełnie oderwane od ceny danego instrumentu finansowego.

Reklama

Istnieją natomiast zjawiska, których w żaden logiczny sposób nie da się połączyć z cenami instrumentów finansowych. Takim zjawiskiem są na przykład emocje. Zaznaczam, że nie mam na myśli emocji na poziomie zagregowanym (zbiorowym), ponieważ emocje tłumu inwestorów są tym, co napędza rynki. Mam na myśli emocje inwestora jako pojedynczego decydenta. To, czy w przypadku konkretnej transakcji odczuwamy strach, bądź chciwość, nie ma wpływu na to w którą stronę pójdzie rynek, czyli czy transakcja zakończy się niepowodzeniem lub sukcesem.

 

Proces decyzyjny

Włączając emocje do procesu oceny atrakcyjności inwestycji nasze decyzje stają się nieracjonalne, a handel - nieobiektywny. Słaby psychicznie inwestor po serii strat może włączyć do oceny atrakcyjności kolejnej inwestycji swoje emocje i poprzez strach obniżyć ocenę inwestycji, którą bez emocji uznałby za doskonałą okazję, bądź przez chciwość zawyżyć ocenę atrakcyjności inwestycji, którą w innym wypadku uznałby za zbyt ryzykowną. W taki sposób naturalny system obronny organizmu (emocje) chroniący przed zagrożeniem (stratą), staje się często tym co tę stratę sprowadza.

 

Pośród rodzajów ryzyka inwestycyjnego podawanych w literaturze na próżno szukać ryzyka emocji. Rozróżnia się natomiast tzw. ryzyko zarządzania - wiąże się ono ze złą strategią zarządzania, która w przypadku przedsiębiorstwa emitującego instrument finansowy prowadzi do niekorzystnych zmian cen tego instrumentu. Jeśli potraktujemy siebie jako przedsiębiorcę, a krzywą kapitału naszej strategii jako notowania instrumentu (np. notowania akcji naszego przedsiębiorstwa) to ryzyko emocji będzie można utożsamiać z ryzykiem zarządzania, gdyż wpływ błędnych decyzji będzie miał odzwierciedlenie w zmianach krzywej kapitału.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej