• Odbierz prezent
Ryvu Therapeutics z ponad 32 mln złotych dofinansowania na rozwój leku na raka

Spółka biotechnologiczna Ryvu Therapeutics, powstała po podzieleniu spółki Selvita na część innowacyjną i usługową, w piątek 21 lutego poinformowała o podpisaniu umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w ramach której otrzyma ona dofinansowanie jednego ze swoich projektów badawczych. Na piątkowej sesji kurs akcji Ryvu Therapeutics rośnie o ponad 2%, choć warto wspomnieć, że reakcja akcjonariuszy została już w sporej części zdyskontowana pod koniec grudnia zeszłego roku, gdy spółka poinformowała o zakwalifikowaniu do dotacji.

 

Innowacyjna część byłej Selvity, obecna na warszawskiej giełdzie jako Ryvu Therapeutics, podpisała w czwartek 20 lutego umowę z NCBiR na dofinansowanie projektu „Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii”. Celem projektu jest opracowanie kandydata na lek przeciwnowotworowy na pierwszym etapie fazy klinicznej. Całkowita wartość projektu to ponad 55,43 mln złotych, z czego 32,76 mln złotych zostanie przyznane przez NCBiR w ramach dotacji. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2023 r.

 

Mechanizm syntetycznej letalności wykorzystywany w projekcie krakowskiej spółki jest innowacyjna metodą eliminowania komórek nowotworowych w terapii onkologicznej. Polega ona na pozbawieniu konkretnego genu komórki nowotworowej i osłabieniu w ten sposób jej działania.

Ryvu Therapeutics w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r. osiągnęło przychody ze sprzedaży w wysokości 3,14 mln złotych, w porównaniu do 8 mln złotych rok wcześniej. Przychody z tytułu dotacji wyniosły 22,37 mln złotych, co łącznie daje przychody w wysokości 25,8 mln złotych.

Spółka poniosła stratę netto w wysokości 34 mln złotych w porównaniu do 5 mln złotych zysku netto rok wcześniej. Tak duża strata w pierwszych trzech kwartałach jest spowodowana inwestycjami w projekty badawcze, które później ulegną komercjalizacji.

Sprawozdanie finansowe za 2019 r. zostanie opublikowane przez spółkę 26 marca.

Czytaj także: Selvita dzieli się na dwie spółki - na GPW debiutuje Ryvu Therapeutics

W środę 9 października spółka biotechnologiczna Selvita oficjalnie zmieniła nazwę na warszawskiej giełdzie na Ryvu Therapeutics, w ramach podziału na część innowacyjną i usługową. Ryvu Therapeutics będzie zajmowała się działalnością innowacyjną, zaś spółka Selvita CRO pojawi się na giełdzie za tydzi.. Czytaj
Selvita dzieli się na dwie spółki - na GPW debiutuje Ryvu Therapeutics

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk