• Odbierz prezent
Rynkowe konsekwencje koronawirusa. Specjalny webinar TMS Brokers

Koronawirus przyczynił się do największych od lat przetasowań na rynkach. W związku z pandemią wiele dziedzin gospodarki zostało praktycznie sparaliżowanych - giełdy notują olbrzymie spadki, kraje zamykają granice, szkoły i instytucje. Firmy delegują ludzi do pracy zdalnej, a w sklepach pustoszeją półki. Co to oznacza dla rynków finansowych?


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Obecna sytuacja na rynkach finansowych jest bezprecedensowa. Indeksy wskazują ogromną zmienność – DAX znalazł się na poziomie najniższym od 2014 roku, indeks koniunktury NY Empire State Index uplasował się na rekordowo niskich wartościach a indeks warszawskiej giełdy sięgnął poziomów sprzed ponad 10 lat. W czwartek 12 marca Dow Jones, jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie, zanotował największy procentowy spadek od 1987 roku.

Ponadto marcowy odczyt indeksów instytutu ZEW, obrazujący opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech, też nie pozostawia złudzeń. - Analitycy z ogromnym pesymizmem oceniają bieżącą sytuację gospodarczą. Zakładają, że w perspektywie sześciu miesięcy będzie gorzej. Indeks oceny bieżącej na -43,1 jest najniżej od pierwszej połowy 2010 r., a wskaźnik przyszłych oczekiwań na -49,5 znalazł się na poziomie niewidzianym od 2011 r. Reakcja rynku sugeruje, że inwestorów taki pesymizm nie zaskakuje – ocenia główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

 

 ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR!

 

Ponadto wśród walut G10 trwa niepohamowany odpływ z największą presją na SEK i AUD (AUD/USD złamał 0,60 pierwszy raz od 2003 r.). Dolar obecnie postrzegany jest na rynku jako bezpieczna przystań i walor o największej płynności. Głębokość rynku bezpiecznych papierów dłużnych w USA jest ogromna i stanowi podstawowy kierunek ucieczki kapitału, do czego inwestorów nie zniechęca nawet sprowadzenie stóp procentowych Fed do zera. - Wygrywa płynność, czyli gotówka, a najlepsza taka, której rynek jest największy i z założenia najbezpieczniejszy – wskazuje Białas i dodaje „widzimy powrót dominacji waluty i rajd obligacji skarbowych”.

Bezpieczniejsze inwestycje?

Euro i frank to waluty uznawane za bezpieczne, a do tego z nikłą perspektywą osłabienia pod wpływem obniżek stóp procentowych (EBC powstrzymał się od cięcia w ubiegłym tygodniu, SNB od lat utrzymuje stopy procentowe bez zmian). - Póki na rynkach panuje panika związana z koronawirusem, póty inwestorzy będą preferować pozycje defensywne. Ale USD będzie zachowywał się najlepiej – podsumowuje ekonomista.

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią pojawia się wiele pytań, m.in.: o recesję oraz o to czy epidemia to powód do zmartwień tylko o nasze zdrowie? Jak strach przed zagrożeniem wpływa na światowy rynek? Na te i inne pytania odpowie kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki podczas darmowego webinaru, który odbędzie się 18 marca o 15:00.

W trakcie szkolenia online znajdziesz też odpowiedzi na inne nurtujące pytania: czy to już bessa? Jak to się stało, że w tydzień przeszliśmy od euforii do paniki na globalnych giełdach akcji? Analityk opowie również dlaczego inwestorzy uciekają do bezpiecznych przystani, a także przedstawi swoją opinię na temat rynku złota oraz dolara amerykańskiego.

Podczas szkolenia można będzie dowiedzieć się również czy koronawirus doprowadzi do ekstremalnej awersja do ryzyka i co pandemia może oznaczać dla przyszłości rynków finansowych.

Nie daj się więc zaskoczyć rynkom i zapisz się na webinar!


Bartosz Sawicki

Studiował Finanse Międzynarodowe i Międzynarodowe Zarządzanie Finansowe w Szkole Głównej Handlowej. Ukończył interdyscyplinarną ścieżkę studiów: Narodowe i Międzynarodowe Rynki Finansowe oraz Ścieżkę Finansową. Z TMS Brokers związany od 2011 roku. Szef zespołu analityków nagradzanego za trafność prognoz przez agencję Bloomberg, FX Week, Puls Biznesu oraz Gazetę Giełdy Parkiet. Pasjonat analizy technicznej oraz polityki pieniężnej. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk