Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,02%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,08%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynkowe konsekwencje koronawirusa. Specjalny webinar TMS Brokers

Bartosz Sawicki | 12:42 18 marzec 2020
Rynkowe konsekwencje koronawirusa. Specjalny webinar TMS Brokers | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koronawirus przyczynił się do największych od lat przetasowań na rynkach. W związku z pandemią wiele dziedzin gospodarki zostało praktycznie sparaliżowanych - giełdy notują olbrzymie spadki, kraje zamykają granice, szkoły i instytucje. Firmy delegują ludzi do pracy zdalnej, a w sklepach pustoszeją półki. Co to oznacza dla rynków finansowych?

Obecna sytuacja na rynkach finansowych jest bezprecedensowa. Indeksy wskazują ogromną zmienność – DAX znalazł się na poziomie najniższym od 2014 roku, indeks koniunktury NY Empire State Index uplasował się na rekordowo niskich wartościach a indeks warszawskiej giełdy sięgnął poziomów sprzed ponad 10 lat. W czwartek 12 marca Dow Jones, jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie, zanotował największy procentowy spadek od 1987 roku.

Ponadto marcowy odczyt indeksów instytutu ZEW, obrazujący opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech, też nie pozostawia złudzeń. - Analitycy z ogromnym pesymizmem oceniają bieżącą sytuację gospodarczą. Zakładają, że w perspektywie sześciu miesięcy będzie gorzej. Indeks oceny bieżącej na -43,1 jest najniżej od pierwszej połowy 2010 r., a wskaźnik przyszłych oczekiwań na -49,5 znalazł się na poziomie niewidzianym od 2011 r. Reakcja rynku sugeruje, że inwestorów taki pesymizm nie zaskakuje – ocenia główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

 

Reklama

 ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR!

 

Ponadto wśród walut G10 trwa niepohamowany odpływ z największą presją na SEK i AUD (AUD/USD złamał 0,60 pierwszy raz od 2003 r.). Dolar obecnie postrzegany jest na rynku jako bezpieczna przystań i walor o największej płynności. Głębokość rynku bezpiecznych papierów dłużnych w USA jest ogromna i stanowi podstawowy kierunek ucieczki kapitału, do czego inwestorów nie zniechęca nawet sprowadzenie stóp procentowych Fed do zera. - Wygrywa płynność, czyli gotówka, a najlepsza taka, której rynek jest największy i z założenia najbezpieczniejszy – wskazuje Białas i dodaje „widzimy powrót dominacji waluty i rajd obligacji skarbowych”.

Bezpieczniejsze inwestycje?

Euro i frank to waluty uznawane za bezpieczne, a do tego z nikłą perspektywą osłabienia pod wpływem obniżek stóp procentowych (EBC powstrzymał się od cięcia w ubiegłym tygodniu, SNB od lat utrzymuje stopy procentowe bez zmian). - Póki na rynkach panuje panika związana z koronawirusem, póty inwestorzy będą preferować pozycje defensywne. Ale USD będzie zachowywał się najlepiej – podsumowuje ekonomista.

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią pojawia się wiele pytań, m.in.: o recesję oraz o to czy epidemia to powód do zmartwień tylko o nasze zdrowie? Jak strach przed zagrożeniem wpływa na światowy rynek? Na te i inne pytania odpowie kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki podczas darmowego webinaru, który odbędzie się 18 marca o 15:00.

Reklama

W trakcie szkolenia online znajdziesz też odpowiedzi na inne nurtujące pytania: czy to już bessa? Jak to się stało, że w tydzień przeszliśmy od euforii do paniki na globalnych giełdach akcji? Analityk opowie również dlaczego inwestorzy uciekają do bezpiecznych przystani, a także przedstawi swoją opinię na temat rynku złota oraz dolara amerykańskiego.

Podczas szkolenia można będzie dowiedzieć się również czy koronawirus doprowadzi do ekstremalnej awersja do ryzyka i co pandemia może oznaczać dla przyszłości rynków finansowych.

Nie daj się więc zaskoczyć rynkom i zapisz się na webinar!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Bartosz Sawicki

Bartosz Sawicki

Bartosz Sawicki to analityk rynków finansowych Cinkciarz.pl z kilkunastoletnim doświadczeniem, wielokrotnie nagradzany przez międzynarodowe agencje prasowe oraz największe polskie tytuły medialne. Jego misją jest tłumaczenie zawiłości świata walut i surowców w sposób przystępny i użyteczny dla odbiorców.

Poprzednio kierował departamentem analiz Domu Maklerskiego TMS Brokers, z którym był związany od 2011 roku. Studiował Finanse Międzynarodowe i Międzynarodowe Zarządzanie Finansowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Portal Cinkciarz.pl udostępnia klientom kompleksowe usługi finansowe: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki wielowalutowe czy transakcje na rynku Forex.

 


Tematy

Reklama

Czytaj dalej