• Sklep
  • Odbierz prezent
Rynkowa zawierucha
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie jest zdanie Janet Yellen na temat obecnej sytuacji makroekonomicznej
- Najważniejsze projekcje makroekonomiczne dla USA

Przewodnicząca Rezerwy Federalnej - Janet Yellen - uważa, że Stany Zjednoczone powinny ostrożnie dokonywać kolejnych podwyżek stóp procentowych, w związku z dużym ryzykiem spowolnienia w światowej gospodarce. W trakcie przemowy w nowojorskim Economic Club przedstawiła argumenty przeciwko gwałtownemu odchodzenia od zerowej stopy procentowej do poziomu docelowego.

 

„Uważam, że właściwe jest ostrożne postępowanie w polityce regulacyjnej”, mówiła Yellen w uwagach do tekstu opublikowanego we wtorek. Ta ostrożność jest szczególnie ważna, ponieważ, przy tak niskim poziomie stóp procentowych, gdy FOMC prowadzi konwencjonalną politykę monetarną, w odpowiedzi na zawirowanie w globalnej gospodarce, daje to asymetryczne skutki’’.

 

Neil Dutta, szef Renaissance Macro Research, uważa, że postępowanie Yellen pogłębiło gołębie nastawienie w stosunku do marcowego posiedzenia.

W marcu, FED pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie wynoszącym 0,25-0,5%. Dokonał także rewizji w zakresie przewidywanej liczby podwyżek z czterech do dwóch, z zapowiadanych w grudniu ubiegłego roku.

Yellen uważa, że FOMC nadal ma znaczne możliwości prowadzenia łagodnej polityki monetarnej. W przypadku, gdyby stopy powróciłyby do zera, doprowadziłoby to do wzrostu rentowności długoterminowych papierów wartościowych należących do gospodarstw domowych.

 

Podczas gdy stosowanie tych narzędzi niesie ze sobą pewne ryzyko i koszty, które nie mają wpływu na stopę funduszy federalnych, użyliśmy ich do skutecznego wyjścia z ogromnej recesji. I zrobimy to, gdy będzie to tylko potrzebne.”

 

Oficjalna kwartalna prognoza FED-u daje więcej dowodów na to, że tempo krajowego wzrostu może spowalniać. Produkt krajowy brutto spadł do poziomu 1,4% w ostatnim kwartale ubiegłego roku, zaś aktualne szacunki GDP w Atlancie wynoszą 0,6%, za pierwszy kwartał 2016 roku. Jedną z wymienianych przyczyn jest spadek wydatków konsumpcyjnych. Z drugiej strony odczyt inflacji wykazał stopniowe jej umacnianie. Ponadto, indeks mierzący poziom indywidualnej konsumpcji z wyłączeniem cen żywności rósł najszybciej od trzech lat i osiągnął poziom 1,7%.

Yellen uważa, że inflacja powinna stopniowo rosnąć do wyznaczonego na poziomie 2% celu.

 

Źródło: Bloomberg


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk