• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Rynki źle zrozumiały intencje EBC - komentarz wiceprezesa EBC
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wiceprezes EBC ocenia zachowanie rynków w związku z czwartkowym umocnieniem euro

3 grudnia 2015 roku odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego dotyczące kierunku przyszłej polityki monetarnej. Oczekiwania rynkowe były bardzo wzniosłe, jednak jak się ostatecznie okazało podjęte decyzje nie pokryły się z nimi. Wiceprezes EBC podczas rozmowy z CNBC przyznał, że inwestorzy źle zrozumieli intencje EBC, a w związku z czym ich oczekiwania okazały się błędne.

Trzeba przyznać, że rynki formułowały swoje oczekiwania w złym kierunku. Były one znacznie większe niż nasze intencje, dlatego też reakcja okazała się błędna." - powiedział wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego - Vitor Constancio w wywiadzie dla CNBC we Frankfurcie.

"Po naszym spotkaniu w październiku powiedzieliśmy, że będziemy ponownie oceniać poziom realizacji oraz efekty programu quantitative easing. Nie mówiliśmy, że będziemy wprowadzać jakiś nowy rodzaj Q2, ani dokonywać wielkich zmian." Constantio powiedział, że według niego "wina leży po stronie rynków" ze względu na dużą wyprzedaż akcji w czwartek. Odrzucił też pogląd, że ECB stracił wiarygodność. "Uczestnicy rynku powinni byli wyciągnąć odpowiednie wnioski z tego, co przedstawiliśmy po spotkaniu EBC w październiku."

"Może wielu uczestników rynku miało nadzieję na osiągnięcie zysków, jeśli mielibyśmy do czynienia z czymś spektakularnym. Jednak niestety sytuacja została przez nich źle oceniona." - dodał Constancio."


Anna Hałas

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowana teorią finansów behawioralnych oraz sytuacją na rynku paliw kopalnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk