• Odbierz prezent
Rynki wystrzeliły w kosmos! Ożywienie na kursach dolara i jena. Cena złota zacznie spadać?

Zapoznaj się z wczorajszym webinarium doktora Przemysława Kwietnia. Mogliśmy zaobserwować niespodziewany wzrost zatrudniania w USA. Było to pozytywne zaskoczenie dla rynków finansowych. Nie jest to jednak kluczowe w ocenie długoterminowych perspektyw gospodarczych. Rynki globalnie wystrzeliły w kosmos. Ceny ropy także idą w górę. Ciągle trwają zamieszki w Stanach Zjednoczonych, na które inwestorzy wcale już nie reagują.

 

Sytuacja na rynku pracy w USA

Olbrzymie zmiany zatrudnienia w USA wynikały z tego, iż gospodarka została tam administracyjnie zamknięta. Ponadto zasiłki dla bezrobotnych były bardzo hojnie, co skłaniało pracodawców do tymczasowego zwalniania pracowników. Istotne jest pytanie, ile tych miejsc pracy zniknie na trwałe, co wpłynie na trwały potencjał zarabiania przez gospodarstwa domowe.

W Polsce widać dalszą poprawę wskaźników aktywności ekonomicznej. Tutaj również istotna będzie jednak perspektywa długoterminowa i to, jak firmy oceniać będą oceniać będą następującą na naszych oczach poprawę.

Koronawirus wykazuje teraz ewidentną tendencją wzrostową. Zakażenia przenoszą się głównie na rynki wschodzące – w Europie i Stanach Zjednoczonych widać progres.

Ubiegły tydzień był czasem euforii na indeksach. Był to czas „łapania” ewidentnie przecenionych spółek. Pewne kwestie fundamentalne uległy zdecydowanej poprawie. Jest to lustrzane odbicie paniki, którą mieliśmy w marcu. Trudno wskazać moment zwrotny dla obserwowanej euforii. Patrząc na długoterminowe fundamenty, być może jest to dobra chwila na realizację zysków.

Zmiany na rynku walutowym Forex

Możemy obserwować interesującą sytuację na rynku walut. Rentowności obligacji wystrzeliły bowiem w górę. Nastąpiło ożywienie na kursach dolara i jena. Mieliśmy ogromne wzrosty na kursie EUR/USD, które paradoksalnie spowodowane były luzowaniem EBC.

Na cenach ropy obserwujemy solidny trend wzrostowy – fundamentalnie nie ma jednak dużego potencjału do dalszych zwyżek. Rynek złota w ostatnich miesiącach rósł jak na drożdżach, jednak prawdopodobnie obecnie nastąpi czas częściowej realizacji zysków (a zatem korekty na notowaniach tego metalu szlachetnego).

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk