• Odbierz prezent
Rynki wyczekują podpisania pierwszego etapu porozumienia. Notowania giełdowe

W ostatnich dniach największy wpływ na zachowanie się indeksów giełdowych mają doniesienia odnośnie do rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami. Kolejne informacje sugerujące możliwe porozumienie i podpisanie pierwszej fazy umowy prowadzą do pozytywnych nastrojów na rynku akcji.

Co prawda strona chińska wypowiadała się ostatnio, że aby doszło do pojednania,

Stany Zjednoczone będa musiały znieść wcześniej nałozone cła o wartości 360 miliardów dolarów, niemniej ta wiadomość nie pogorszyła sentymentu. Po wypłynięciu tej informacji na akcjach co prawda obserwowaliśmy chwilowe cofnięcie, jednak ruch został błyskawicznie skorygowany. Można więc wnioskować, że inwestorzy w dalszym ciągu są pozytywnie nastawieni do planowanych rozmów pomiędzy dwiema największymi gospodarkami.

Patrząc na polski rynek akcji, wzrosty są bardzo ograniczone.

Po wczorajszym wyskoku indeksu WIG20 na ponad 3% w górę, dzisiejsza sesja kończy się na niewielkim plusie wynoszącym 0,37%. Dokładnie taki sam wynik uzyskał we wtorek WIG30. Spośród spółek o największej kapitalizacji 13 zakończyło dzień nad kreską, a 7 odnotowało straty. Najlepiej radziły sobie dziś Alior Bank, JSW i KGHM. Z kolei największe spadki mogliśmy obserwować na akcjach Dino Polska (-2,1%), Play (-1,5%), czy CD Projekt (-1,2%).

GPW za bardzo nie odstawała od rynków zagranicznych.

Patrząc w stronę naszych zachodnich sąsiadów, niemiecki indeks giełdowy zakończył dzień na plusie wynoszącym niecałe 0,1%, podczas gdy francuski CAC zyskał 0,39%. Z kolei na rynku amerykańskim zmienność również jest umiarkowana, nie ma zdecydowanego kierunku. Pomimo dobrych nastrojów brakuje pozytywnych bodźców, które mogłyby stymulować dalszą wędrówkę na wyższe poziomy (nie pomaga nawet lepszy odczyt ISM). Przed godziną 19:00 Dow Jones i Nasdaq znajdują się nieco ponad 0,15% na plusie. Nieco w tyle pozostaje S&P500, który notuje -0,03%. 

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk