• Sklep
  • Odbierz prezent
Rynki wschodzące odetchnęły z ulgą
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie czynniki mają obecnie wpływ na sytuację rynków wschodzących

Rynki wchodzące odetchnęły z ulgą po tym, jak przewagę w sondażach odnośnie Brexitu zaczęli zyskiwać ci, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

W rezultacie WIG20 wzrósł wczoraj o 2,24 proc., co jest największą procentową zwyżką od 30 marca tego roku. Dodatkowo na wartości zyskał także złoty, umacniając się wobec franka szwajcarskiego o 1,1 proc., czyli najwięcej od 16 maja. Nasza waluta zyskała również wobec euro oraz dolara, jednak nie były to już tak spektakularne wzrosty, a to tylko dlatego, że w przypadku odsunięcia widma wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, to właśnie frank może tanieć najmocniej, gdyż jest postrzegany jako bezpieczna waluta.

Pojawił się także popyt na polskie obligacje w efekcie czego rentowność 2-latek spadła z 1,85 w dniu 14 czerwca do 1,73 proc. wczoraj. Z kolei oprocentowanie 10-latek spadło w tym samym okresie z 3,31 do 3,06.

Oprócz tematu Brexitu na rynki wschodzące pozytywnie oddziaływało ostatnie posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku przy Rezerwie Federalnej, które zakończyło się 15 czerwca. FED w swoich najnowszych prognozach obniżył oczekiwania dla długoterminowych stóp procentowych. Na przyszły rok projekcja została obniżona z 1,9 proc. do 1,6 proc., a na 2018 z 3,0 do 2,4 proc.

Dodatkowo utrzymuje się ogólny pozytywny sentyment do rynków wschodzących, jeśli chodzi o przepływy kapitału. Jak podał wczoraj Institute of International Finance w dniach od 27 maja do 13 czerwca na rynek Indii, Indonezji, Korei, Tajlandii, RPA, Brazylii oraz Węgier napłynęło 9,5 mld USD z czego 5,3 mld zostało ulokowane w obligacjach. Po posiedzeniu FED oraz spadku ryzyka związanego z Brexitem napływ kapitału do krajów EM (emerging markets) przyspieszył – dodało IIF.

Nam pozostaje mieć nadzieję, że i Polska znajdzie się w zestawieniu krajów, do których napływy są największe.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk