• Odbierz prezent
Rynki wschodzące: najbardziej stracił rubel i peso. W czołówce lira turecka. W regionie najsłabsza korona czeska

Optymizm widoczny na rynkach akcji nie poprawił zbytnio nastrojów na walutach. Najbardziej traciły rubel i peso (wynik wyborów do Kongresu USA, czyli obawy związane z ryzykiem nowych sankcji na Rosję, oraz szybką ratyfikacją umowy USMCA).

W czołówce znalazła się turecka lira,

co może sygnalizować zmianę korzystnego od kilku tygodni trendu. Wspólny mianownik to też oczekiwania związane z polityką FED, oraz utrzymujące się ryzyka globalne w głównych tematach.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

W regionie najsłabsza była korona czeska po tym, jak przedstawiciele CNB dali do zrozumienia, że mogą zaczekać z kolejnymi podwyżkami stóp. Złoty stracił minimalnie, chociaż ostatni przekaz ze strony Rady Polityki Pieniężnej może być niezrozumiały dla zagranicznych inwestorów – widzimy ryzyka dla większego wzrostu inflacji, ale nie zamierzamy reagować do 2020 r. W kalendarzu ważna będzie środa, kiedy to poznamy wstępne dane PKB dla Węgier, Czech i Polski za III kwartał. Kluczowym determinantem będą jednak globalne nastroje, które mogą się pogarszać.

Nota prawna

Czytaj także: Frank i jen japoński stracił w zeszłym tygodniu. Słaba koronowa norweska, silniejsza korona szwedzka. Kursy walut

Odwilż na rynkach akcji zapoczątkowana jeszcze w poprzednim tygodniu, a obserwowana jeszcze w pierwszej połowie tego tygodnia po wynikach wyborów do Kongresu nie sprzyjała wzrostom kursu franka szwajcarskiego CHF i jena japońskiego JPY (w grupie G-10 frank zyskał tylko wobec jena, dolara kanadyjskie.. Czytaj
Frank i jen japoński stracił w zeszłym tygodniu. Słaba koronowa norweska, silniejsza korona szwedzka. Kursy walut

Notowania: USDCZK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCZK/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk