• Sklep
  • Odbierz prezent
komentarz walutowy
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

Indeks dolara spadł dziś do godziny 16:23 poniżej 95 pkt. co oznacza, że zbliżył się do dołka z połowy miesiąca, który znajduje się przy poziomie 94,578 pkt. Oznacza to, że inwestorzy wyprzedają amerykańską walutę na szerokim rynku, a wszystko za sprawą m.in. wczorajszych wypowiedzi szefowej FED – Janet Yellen. Wygląda na to, że USD Indeks zakończy ten kwartał największa stratą od co najmniej pierwszego kwartału 2011 roku, a jeśli strata przekroczy -4,01 proc., to byłby to najgorszy kwartał dla USD od trzeciego kwartału 2010.

 

W konsekwencji wyprzedaży dolara amerykańskiego kurs pary EURUSD znalazł się dziś na najwyższym poziomie od 11 lutego, a para USDPLN spadła poniżej 3,75, czyli do najniższego poziomu od 20 października. Szykuje się zatem najlepszy kwartał dla PLN względem USD od trzeciego kwartału 2013 roku. Wyprzedaż dolara jest poparta także cofnięciem oczekiwań odnośnie kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a to z kolei jest rezultatem wczorajszych słów Janet Yellen przytaczanych w komentarzy porannym.

 

Spoglądając na różnice w oczekiwanym oprocentowaniu 3 miesięcznego Liboru USD za 12 miesięcy do 3 miesięcznego Liboru USD obecnie widzimy, że rynek spodziewa się na przestrzeni roku od teraz tylko jednej podwyżki o 0,25 punktów bazowych. Są to najniższe oczekiwania od początku miesiąca. Z kolei na podstawie kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych inwestorzy zakładają, że następna podwyżka za oceanem będzie mieć miejsce dopiero w marcu lub kwietniu 2017 roku.

 

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze coraz to większe zaangażowanie inwestorów niekomercyjnych na kontraktach terminowych na indeks dolara w pozycje krótkie, które wzrosły do 18087 kontraktów – wynika z danych CFTC. Jest to ich najwyższy poziom od grudnia 2015 roku. Należy zaznaczyć, że zaangażowanie w pozycje krótkie zostało zwiększone od początku lutego do chwili obecnej o 49 proc. z poziomu 9915 do 18087 kontraktów. W tym samym czasie pozycje długie zmalały o 37 proc. z 54787 do 35761 kontraktów obecnie.

 

Na niższych oczekiwaniach odnośnie stóp procentowych w USA zyskują m.in. indeksy giełdowe. Notowania S&P500 wspięły się do poziomów ostatnio obserwowanych 30 grudnia 2015 roku. Do godziny 16:49 sesyjne maksimum zostało wyznaczone na poziomie 2071,75 pkt. Z kolei rodzimy indeks WIG20 w tym samym czasie wspiął się do najwyższego poziomu od 23 listopada ubiegłego roku, a sesyjny szczyt do tego momentu to 1996,78 pkt. Tym samym szykuje się najlepszy miesiąc (pod względem procentowego wzrostu) dla WIGu20 od marca 2010 roku.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk