• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Rynki po południu – spadek oczekiwań inflacyjnych w strefie euro
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy dość istotne ruchy na rynkach obligacji. Niemieckie obligacje 10-letnie drożały, a ich rentowność spadła do 9-cio miesięcznego dołka. Wszystko za sprawą malejących oczekiwań inflacyjnych w strefie euro. Ich miara na podstawie 5-cio letnich swapów inflacyjnych spadła do najniższego poziomu od początku 2015 roku.

 

Spojrzenie inwestorów na inflację w strefie euro jest zatem wciąż negatywne nawet pomimo ostatniego odbicia w cenach ropy, która osiągnęła dwunastoletnie dołki w ubiegłym miesiącu, następnie rosnąc o 20%. Wspomniany swap inflacyjny jest notowany obecnie na poziomach, w których to został uruchomiony program skupu aktywów przez EBC, który miał pomóc inflacji wrócić do 2 proc. celu. Strateg Banku Nordea cytowany przez agencję Bloomberg podkreśla, że odbicie w cenach ropy i brak odbicia w oczekiwaniach odnośnie przyszłej inflacji to dość poważny sygnał dla Europejskiego Banku Centralnego. Środowisko spadających oczekiwań inflacyjnych to dobry katalizator dla wzrostu cen obligacji i spadku ich rentowności.

 

Obligacje zyskuje również ze względu na ponownie występującą większą awersję do ryzyka. Indeksy giełdowe spadają zarówno w Europie, jak i w USA. DAX traci -2 proc., a S&P500 -1,24 proc. WIG 20 z kolei spadł o -2,58 proc. Nastrojów nie polepsza także sytuacja na rynku ropy, która zniżkuje dziś o -3,5 proc. (baryłka WTI). Ropa i sentyment na tym rynku jest od początku roku bardziej globalnym wskaźnikiem podejścia inwestorów do ryzyka.

 

Na rynku walutowym najwięcej zyskuje japoński jen, umacniając się względem USD o 0,5 proc. Indeks dolara nie zmienia swojej wartości (99,01) podobnie jak i złoty, który jest dziś bardzo stabilny. Za dolara należy zapłacić 4,04 złotego, za euro 4,40, za funta 5,81, a za franka 3,96 złotego.

Jutro poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowym konsensusem stopa referencyjna ma pozostać na niezmienionym poziomie 1,5 proc. Tymczasem rynek, na podstawie krzywej OIS, szacuje możliwość jednej obniżki stóp o 25 p.b. na przestrzeni roku. Komunikat i konferencja do decyzji RPP o godzinie 16:00.


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki – wieloletni praktyk rynków finansowych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując przez 6 lat w domach maklerskich, w tym na stanowisku Dyrektora Departamentu Analiz Rynkowych. Prywatnie zapoczątkował swoją przygodę z rynkami w 2007 roku. Zdobywca nagrody Blog Roku – www.danielkostecki.pl. Twórca oraz założyciel pierwszej Polskiej telewizji internetowej traktującej o rynkach finansowych – rynkinazywo.tv.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk