Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki po południu – niezbyt udany tydzień dla akcji

Robert Pietrzak | 19:02 13 listopad 2015
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kończący się tydzień nie był udany dla inwestorów na największych światowych giełdach. Zaczynając od Stanów Zjednoczonych, gdzie perspektywa grudniowej podwyżki stóp procentowych negatywnie wpływa na sentyment uczestników rynku giełdowego oraz na wycenę największych amerykańskich spółek – indeks S&P500 ten tydzień kończy ze stratą 3,2% - przechodząc do Europy, gdzie niemiecki DAX zbliża się do końca dzisiejszej sesji z podobną tygodniową stratą. Jeszcze mniej zadowoleni mogą być inwestorzy na warszawskiej giełdzie, na której indeks WIG20 traci dzisiaj ponad 1,3%, spadając do najniższego poziomu od 2009 roku. Dwie spółki mające największy udział w dzisiejszej przecenie to KGHM oraz PGNIG, które tracą odpowiednio 4,6% oraz 7,47%. Miedziowy gigant opbulikował dzisiaj wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku, które w każdym przypadku rozczarowały, a dodatkowo prognoza produkcji we flagowym projekcie – chilijskiej kopalni Sierra Gorda -  została obniżona.

 

Dzisiejszy dzień był interesujący pod kątem publikacji istotnych odczytów makroekonomicznych z największych gospodarek na świecie, zacznijmy jednak od informacji z naszego rodzimego rynku. Inflacja CPI w Polsce w październiku była zgodna z konsensusem ekonomistów, zarówno w ujęciu miesięcznym jak i ujęciu rocznym, jednak w dalszym ciągu polska gospodarka musi mierzyć się z deflacją. RPP utrzymuję stopy procentowe na poziomie 1,5%, jednak pozostawanie dynamiki wzrostu cen konsumenckich na ujemnych poziomach może zmusić bank centralny do podjęcia dodatkowych działań z zakresu polityki pieniężnej. Dzisiaj zostały opublikowane także dane dotyczące dynamiki polskiego PKB w trzecim kwartale tego roku, które pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Wzrost gospodarczy w ujęciu kwartalnym wyniósł 3,4% i był wyższy od konsensus ekonomistów, który spodziewał się odczytu na poziomie 3,3%. To jednak nie pomogło polskim aktywom, gdyż oprócz wspominanej już przecenie na warszawskiej giełdzie, notowania polskiego złotego na szerokim rynku również pozostawiają wiele do życzenia – indeks PLN traci dzisiaj 0,09%. 

 

Reklama

O godzinie 11:00 opublikowane zostały dane o wzroście PKB w strefie euro, które jedynie potwierdziły problemy z procesem odbudowy gospodarczej wśród państw należących do wspólnoty walutowej. Dynamika PKB była niższa zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i ujęciu rocznym, co tylko podsyca plotki o potencjalnych zmianach w polityce pieniężnej EBC już w grudniu, czy to w postaci rozszerzenia programu luzowania ilościowego czy kolejnych obniżkach poziomu stóp procentowych. Szczególnie niepokojąco wyglądają dzisiejsze dane z Portugalii, gdzie dynamika kwartalnego wzrostu PKB wyniosła 0%, podczas gdy prognozy rynkowe zakładały wzrost o 1,4%.

 

Dolar amerykański ignoruję słabsze dane makroekonomiczne, co tylko potwierdza panujący na rynku sentyment inwestorów do tej waluty. Wynik sprzedaży detalicznej w październiku na poziomie 0,1% był gorszy od konsensusu ekonomistów, który spodziewał się odczytu w wysokości 0,3%, co jednak nie przeszkodziło dolarowi do pozostania najsilniejszą walutą w koszyku G10. EURUSD traci dzisiaj ponad 0,6%, zniżając się do dzisiejszych minimów w okolicy 1,0736. Mniejsza skala spadków obserwowana jest na parze GBPUSD, która traci około 0,2%, jednak na zakończenie sesji europejskiej spada poniżej poziomu 1,52. Polski złoty pozostaje bezradny wobec siły dolara amerykańskiego – kurs USDPLN rośnie dzisiaj o ponad 0,8%, ponownie przekraczając poziom 3,95. Złoty traci także w stosunku do pozostałych walut, a za jednego funta zapłacimy już okrągłe 6 zł.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Robert Pietrzak

Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych w HFT Brokers. Zwolennik fundamentalnego podejścia do rynków i rozpoznawania długotrwałych trendów makroekonomicznych. Laureat konkursu ProjectTRADER.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej