• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Rynki po południu – kłopoty kolejnego niemieckiego producenta samochodów
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

Euro dziś zdecydowanie zyskuje na wartości względem USD, a to m.in. za sprawą jeszcze wczorajszych wypowiedzi prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, który powiedział, że potrzeba więcej czasu, aby osądzić czy potrzebne jest mocniejsze stymulowanie europejskiego gospodarki czy też nie.

W efekcie para EURUSD rośnie drugi dzień z rządu i dociera do poziomu 1,1290, notując tym samym odbicie od dołka przy 1,11. Drożejącemu euro wtóruje także odbicie na rynku kontraktów na LIBOR w EUR, które wzrosły z poziomu -0,0585 do -0,470 (kontrakt FRA dla 3-miesięcznego LIBORU dla EUR za trzy miesiące). Kurs EURUSD pnie się dziś w górę o +1%. Mario Draghi przemawiał w europarlamencie w Brukseli.

Tymczasem jeszcze więcej działo się dziś na parach z koroną norweską, gdzie tamtejszy bank centralny zdecydował się na cięcie stopy depozytowej o 25 pb. I tak też w Norwegii wynosi ona 0,75% przy konsensusie rynkowym zakładającym brak zmian i pozostawienie oprocentowania na poziomie 1%. Przypomnijmy, że bank centralny Norwegii systematycznie tnie stopy od października 2010 roku z poziomu 1,5% z jedną przerwą pomiędzy grudniem 2014, a majem 2015, kiedy to stopa procentowa była utrzymywana na poziomie 1,25%.

Działania banku doprowadziły do zdecydowanej wyprzedaży korony norweskiej, która względem dolara osłabia się o -1,8%, a kurs pary USDNOK jest na najwyższym poziomie od 2002 roku (8,42). Co więcej bank centralny z siedzibą w Oslo wypowiedział się w gołębim tonie, komunikując, że może będzie potrzebne dalsze luzowanie polityki monetarnej.

Na rynku akcyjnym nie koniec zawirowań wokół producentów samochodów. Tym razem przyszła kolej na BMW. Niemiecka prasa donosi, że pojazd BMW złamał tym razem unijne limity zanieczyszczeń. Akcje spółki spadały dziś w pewnym momencie nawet o 9%, a obecnie zniżka wynosi 6,14%. Rynek już wcześniej przeczuwał, że BMW może mieć kłopoty, windując notowania CDSów (ubezpieczenie od niewypłacalności) w momencie, kiedy szybowały CDSy dla Volkswagena. Podobnie zachowywały się CDSy dla Daimlera, a obecnie cena akcji tej firmy spada o 5%. W ten sposób cały sektor motoryzacyjny wchodzący w skład indeksu DAX spada o -4,36%, a sam indeks zniżkuje o -2,47%.

Złoty podczas dzisiejszej sesji umacnia się względem dolara oraz funta odpowiednio do poziomu 3,47 oraz 5,72, z kolei względem euro i funta traci, a para EURPLN jest notowana na poziomie 4,23. Natomiast kurs CHFPLN wynosi 3,87.


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki – wieloletni praktyk rynków finansowych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując przez 6 lat w domach maklerskich, w tym na stanowisku Dyrektora Departamentu Analiz Rynkowych. Prywatnie zapoczątkował swoją przygodę z rynkami w 2007 roku. Zdobywca nagrody Blog Roku – www.danielkostecki.pl. Twórca oraz założyciel pierwszej Polskiej telewizji internetowej traktującej o rynkach finansowych – rynkinazywo.tv.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk