• Sklep
  • Odbierz prezent
Rynki po południu – EBC jak zwykle gotowe do działania
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

Oczekiwania przed dzisiejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego były spore. Oficjalnie nikt nie oczekiwał rozszerzenia programu QE, jednak po cichu można było usłyszeć o prawdopodobieństwie takiego zdarzenia. Tak się jednak nie stało, a EBC wprowadziło jedynie pewne poprawki techniczne do swojego programu. Inwestorzy nie są jednak do końca rozczarowani jeśli spojrzymy na kurs EURUSD i notowania europejskich akcji. Konferencja Mario Draghiego sprowadziła kurs głównej pary walutowej o ponad 100 pipsów w dół, zaś niemiecki DAX spokojnie kontynuował wzrosty rozpoczęte od startu sesji.

 

 

Rynki po południu – EBC jak zwykle gotowy do działania 3.9.15 HFT Brokers (audio) by Hft Brokers on Mixcloud

 

Mario Draghi stwierdził, że póki co nie ma tematu rozszerzenia QE i taki scenariusz nie był nawet dyskutowany na bieżącym posiedzeniu, ale jeśli zajdzie taka potrzeba to EBC nie ma większych ograniczeń w swoim działaniu. Prezes EBC powiedział także, że obecne zmiany zostały wprowadzone aby zapewnić bezproblemową implementację trwającego programu. Dziennikarze pytali się także między innymi o wydarzenia na rynkach wschodzących i istotność kursu walutowego dla polityki EBC. Draghi stwierdził, że Bank przygląda się sytuacji w Chinach i na razie trudno stwierdzić czy mogę mieć one długoterminowe konsekwencje, jeżeli zaś chodzi o kurs walutowy to oczywiście jest on ważny, ale nie jest celem samym w sobie. Prezes EBC podkreślał także, że inflacja znowu może spowolnić i będzie to spowodowane czynnikami takimi jak spadek cen surowców, jednak EBC nadal wierzy w stabilny wzrost cen w Strefie Euro.

 

Przy okazji dzisiejszej decyzji monetarnej poznaliśmy także nowe projekcje makroekonomiczne Europejskiego Banku Centralnego i w świetle ostatnich wydarzeń naturalnie zostały zrewidowane w dół. I tak inflacja w latach 2015-2017 ma wynieść średnio 0,1%; 1,1% i 1,7% (poprzednio 0,3%; 1,5% i 1,8%). Również prognozy wzrostu PKB zostały zrewidowane w dół i mają w analogicznych latach wynieść odpowiednio 1,4%, 1,7% i 1,8% wobec wcześniej prognozowanych 1,5% 1,9% i 2,0%. Obniżone prognozy gospodarcze i gołębi ton wypowiedzi Mario Draghiego mogą budzić pewne nadzieje na działania EBC w kolejnych miesiącach przy niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, stąd zachowanie euro i europejskich giełd. Warto dodać jeszcze, że również polski złoty solidnie umocnił się względem wspólnej waluty, a notowania EURPLN zeszły w okolice 4,20.

 

Kolejne mocne dane pokazała natomiast gospodarka amerykańska, co jest niezwykle istotne w kontekście zbliżającego się posiedzenia FED. Tym razem wyższe od oczekiwań były odczyty indeksów usługowych PMI i ISM i wyniosły odpowiednio 56,1 pkt. i 59 pkt. Jeżeli jutrzejsze dane o miesięcznej zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym okażą się równie dobre, to wrześniowa podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych może nie być ostatecznie przekreślona. Złoty traci dziś delikatnie względem dolara i obecnie za amerykańską walutę przyjdzie nam zapłacić 3,7840.


Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk