• Odbierz prezent
Rynki po południu - blady strach
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

 Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy poświęcali najwięcej uwagi doniesieniom na temat zestrzelonego rosyjskiego myśliwca przez tureckie wojsko. Sprawa jest wciąż wyjaśniana, ale na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać.

W jednym momencie na wartości zaczęła tracić turecka lira, indeksy giełdowe zawróciły i zaczęły spadać, a obligacje i surowce zaczęły zyskiwać na wartości. Taka tendencja utrzymywała się przez większość dnia i obecnie lira traci na wartości względem USD -0,77% przy indeksie dolara tracącym na szerokim rynku -0,11%, co tylko pokazuje słabość tureckiej waluty w reakcji na wspomniane wydarzenie.

Indeks S&P500 traci -0,34%, DJIA -0,17%, a NASDAQ -0,55%. Tymczasem po drugiej stronie oceanu liderem spadków jest turecki indeks XU100, który zniżkuje o -4,39%. Zaraz za nim plasuje się rosyjski RTS ze spadkiem -3,34% i... polski WIG20 ze stratą -1,95%. Największe straty ponownie przyniósł sektor energetyczny. Energa traci -5,53%, Enea -4,42%, a PGE -4,23%.

Na rynku surowców największe wzrosty obserwujemy w cenach ropy Brent, która zwyżkuje o +3%, a ropa WTI o +2,9%. Również inwestorzy zwrócili się w stronę złota, podnosząc jego cenę o +0,72% do poziomu 1074 USD, co jest naturalne w przypadku wzrostu geopolitycznej niepewności.

Złoty tymczasem wciąż oscyluje w rejonie 4,00 względem dolara amerykańskiego i zyskuje dziś względem funta (+0,57%), który jest jedną z najsłabszych walut dnia. Para GBPPLN znajduje się na poziomie 6,02. Natomiast za franka, na rynku międzybankowym, należy zapłacić 3,93, a za euro 4,26 złotego.

Dzisiejsze dane z USA na temat PKB nie zaskoczyły. Wzrost PKB w ujęciu kwartalnym za III kwartał wyniósł 2,1%, czyli zgodnie z rynkowym konsensusem. Rozczarował natomiast indeks zaufania konsumentów Conference Board, który spadł do 90,4 pkt. Jest to najniższy poziom od września 2014


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk