• Odbierz prezent
Rynki o poranku – podwyżka w grudniu coraz bardziej prawdopodobna
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

58% - na tyle obecnie rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na grudniowym posiedzeniu. Przypomnijmy, że w połowie października wynosiło ono zaledwie 27% - tak więc przesunięcie jest znaczące.

Wszystko to dzięki kolejnym zapewnieniom szefowej FED, Janet Yellen, że podwyżka do końca roku jest możliwa, ale mimo to zależna będzie od danych makroekonomicznych. Janet Yellen zasygnalizowała także, że gospodarka Stanów Zjednoczonych będzie się nadal rozwijać w takim tempie, że sytuacja na rynku pracy nadal będzie ulegać poprawie. Zdanie to jest dość istotne w kontekście jutrzejszego odczytu danych dotyczących m.in. stopy bezrobocia w USA oraz zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Obecny konsensus rynkowy zakłada spadek stopy bezrobocia do poziomu 5% z poprzedniego wynoszącego 5,1%. Z kolei w sektorze pozarolniczym ma przybyć 169 tys. nowych miejsc pracy przy odczycie z poprzedniego miesiąca na poziomie 118 tys.

Według naszym wyliczeń, nawet gdyby popularne NFP były o połowę niższe niż średnia z ostatnich pięciu lat, to i tak na przestrzeni roku stopa bezrobocia powinna w USA spaść do poziomów zakładanych w tym terminie przez Rezerwę Federalną, czyli do przedziału 4,7-4,9%. Trzeba też pamiętać, że przy coraz pełniejszym zatrudnieni, coraz trudniej jest utrzymywać wysoką dynamikę tworzenia nowych miejsc pracy.

Tymczasem dziś przed nami tzw. super czwartek w Wielkiej Brytanii, czyli decyzja w sprawie stóp procentowych (13:00), protokół z posiedzenia Banku Anglii (13:00), kwartalny raport o inflacji (13:00) oraz konferencja prasowa Marka Carney'a – szefa BoE (13:45). Warto zwrócić uwagę na pary walutowe z funtem brytyjskim, gdyż może tam panować większa zmienność.

Obecnie za dolara przyjdzie nam zapłacić 3,88, za funta 5,98, za franka 3,90, a za euro 4,23 złotego


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk