• Odbierz prezent
Rynki o poranku – mocniejszy dolar po wystąpieniu Janet Yellen
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

Szefowa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, podczas wczorajszego wykładu poprowadzonego na Uniwersytecie Massachusetts potwierdziła, że podwyżka stóp procentowych jeszcze w tym roku powinna mieć miejsce.

Janet Yellen w zasadzie powiedziała to, co widzieliśmy już w dot-charcie, czyli wykresie kropkowym, za pomocą którego członkowie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wyrażają swoją opinię na temat poziomu stóp procentowych na koniec konkretnego roku. Szefowa FED podkreśliła, że większość członków FOMC jest za podwyżką w tym roku oraz za systematycznym zacieśnianiem polityki monetarnej w latach następnych. Co więcej Janet Yellen uważa, że inflacja powróci do celu 2% w kolejnych latach, a obecny spadek oczekiwań inflacyjnych jest spowodowany czynnikami tymczasowymi. Przypomnijmy, że inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych wynosi 1,8% r/r (czyli z wyłączeniem cen żywności i energii), a inflacja konsumencka (już z tymi cenami) równa jest 0,2% r/r. Stąd też za spadek inflacji CPI głównie odpowiada spadek cen energii. Dodatkowo usłyszeliśmy, że symptomy spowolnienia gospodarczego poza granicami USA są relatywnie słabe i nie powinny mieć wpływu na politykę monetarną Rezerwy Federalnej. Niemniej jednak rynek nadal nie ufa FED, gdyż prawdopodobieństwo dla podwyżki w grudniu, liczone na podstawie kontraktów terminowych na stopę procentową, wynosi obecnie 49,2%.

Dzięki jastrzębim wypowiedziom dolar zyskuje dziś na wartości, a indeks USD pnie się w górę o +0,69%. Tym samym para EURUSD zniżkuje o -1,18%, jen i frank osłabia się o 1%, a korona norweska o kolejne -0,8% (jest to kontynuacja ruchu na parze USDNOK po wczorajszej niespodziewanej obniżce stóp procentowych przez bank centralny z Oslo, o czym pisaliśmy w poprzednim komentarzu).

Dziś warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się na globalnych rynkach akcji. Otóż większość europejskich indeksów rośnie o ponad 2%. Indeks Eurostoxx50 pnie się w górę o 2,6%, CAC40 o 2,6%, a niemiecki DAX o 2,5%.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk