• Odbierz prezent
Rynki o poranku – czekamy na dane z USA
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach finansowych

Pierwszy piątek każdego miesiąca to tradycyjne oczekiwanie na miesięczne dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Ten odczyt jest uznawany, za najważniejsze dane makroekonomiczne, które są podawane do wiadomości inwestorów rynku walutowego. Zapowiada się zatem ciekawa sesja, choć wydaje się, że wiele dobrego znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie dolara.

 

Analitycy ankietowani przez agencję Reuters oczekują miesięcznej zmiany zatrudnienia na poziomie 180 tysięcy. To wyżej niż dwa ostatnie odczyty, które znalazły się na poziomie 136 i 142 tysięcy; ale znacząco niżej niż średnia z miesięcy poprzedzających, która wyraźnie przekraczała 200 tysięcy nowych miejsc pracy. Teraz jednak o odczyty powyżej 200 tysięcy będzie coraz ciężej, ponieważ gospodarka amerykańska znajduje się o krok od pełnego zatrudnienia i nie jest w stanie produkować tak dużej ilości miejsc pracy. Odczyty w granicy 150 tysięcy spokojnie wystarczą, aby do końca przyszłego roku znaleźć się w stanie pełnego zatrudnienia. Warto skoncentrować się jednak na tym co czeka nas dziś i przygotować się na reakcję rynku. Jeżeli dane będą zgodne z oczekiwaniami rynku lub wyższe, to dolar powinien zachowywać się dobrze, chociaż większych wzrostów nie należy już oczekiwać. Po prostu rynek w tej chwili i tak wycenia podwyżkę na grudniowym posiedzeniu, co widać po kursie dolara czy rentowności obligacji. Rynkowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu mierzone kontraktami na stopę procentową wynosi obecnie 56% i jest najwyższe w tym roku. Dobre dane tylko utwierdzą inwestorów w słuszności obranego kierunku. Co w przypadku słabych danych? Rynek poradził sobie z dwoma słabszymi odczytami w ostatnich miesiącach. Dolar tracił wyraźnie, ale krótko i szybko wracał do trendu. Jedynie odczyt wyraźnie poniżej 100 tysięcy mógłby wprowadzić poważne obawy wśród liczących na podwyżkę stóp procentowych w USA.

 

Sesja w Europie rozpoczyna się od lekkich spadków, jedynie brytyjski FTSE 100 znajduje się na poziomie wczorajszego zamknięcia, a włoski FTSE MIB nawet lekko zyskuje. Na GPW lekkie spadki – WIG20 traci obecnie 0,12%; zaś WIG 0,27%. O poranku złoty minimalnie zyskuje względem wszystkich głównych walut i kursy par z PLN wyglądają następująco: USDPLN 3,9027; EURPLN 4,2417; GBPPLN 5,9178; CHFPLN 3,9208


Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk