• Odbierz prezent
Rynki na dziś – kurs euro do franka (EUR/CHF) odrobił całość spadków; notowania złotego (PLN) nie zwalniają
fot. Materiał własny

Rynek krajowy

Trzecia z rzędu sesja ataku na poziom 4,7070 przyniosła powodzenia i zejście kursu EUR/PLN do nawet 4,6722 (minimum z środy). W przeciwieństwie do poprzednich dni źródłem umocnienia złotego – oraz pozostałych walut regionu – były wyłącznie czynniki zewnętrzne tj. kolejne umiarkowanie optymistyczne sygnały świadczące o stopniowej zmianie ukraińsko-rosyjskiej narracji w rozmowach dyplomatycznych. Z kolei czynniki lokalne, które jak wspomnieliśmy do niedawna umacniały złotego wczoraj – co sugerowaliśmy – uległy niewielkiej zmianie.

Notowania kontraktów FRA, które do niedawna dyskontowały wzrost stopy referencyjnej do poziomu 5,75% w perspektywie czterech miesięcy wczoraj kontynuowały spadek i obecnie wyceniają zwyżkę wspomnianej stopy procentowej do 5,5%. Zelżenie agresywnych oczekiwań miało swoje konsekwencje także dla krajowego rynku długu, który wczoraj ponownie obniżył się w dochodowości. Największa zmiana (spadek o 14 bps do 5,32%) obserwowana była na krótkim końcu krzywej. Zniżkę o 9 bps do 4,83% zanotował jednak także 10-letni dług skarbowy.

Rynki na dziś – Kurs euro do franka (EUR/CHF) odrobił całość spadków. Notowania złotego (PLN) nie zwalniają - 1

Rynki zagraniczne

Środa przyniosła dalszy wzrost notowań eurodolara a fundamentem zmian była dalsza poprawa sentymentu inwestycyjnego w obliczu niewielkich postępów negocjacyjnych pomiędzy Ukrainą a Rosją (Financial Times doniósł nawet o wstępnym ramowym porozumieniu obu państw). W rezultacie kurs EUR/USD przesunął się powyżej poziomu 1,10 (wczorajszy szczyt na 1,1047), do czego – choć w niewielkim stopniu - przyczyniło się także posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który zakończyło się podwyżką stóp procentowych o 25 pkt. baz. (wobec małej części inwestorów optujących za bardziej agresywnym ruchem Fed).

Odpływ kapitału widoczny był ponadto w przypadku szwajcarskiego franka. Kurs EUR/CHF odrobił wczoraj całość spadku wywołanego wybuchem wojny i porusza się nieco poniżej poziomu 1,04. Dochodowość obligacji bazowych zwyżkowała wczoraj, co również wpisywało się w obraz nieco lepszych nastrojów rynkowych. Dochodowość Bunda wzrosła o 3 bps do 0,37%. O tyle samo, lecz do 2,15% zwyżkowała rentowność 10-letniego długu Stanów Zjednoczonych.

Rynki na dziś – Kurs euro do franka (EUR/CHF) odrobił całość spadków. Notowania złotego (PLN) nie zwalniają - 2


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk