• Odbierz prezent
Rynki na dziś – Cena eurodolara (EUR/USD) wzrosła do najwyższych poziomów od ponad miesiąca, a notowania euro do złotego (EUR/PLN) spadły poniżej psychologicznej granicy
fot. Materiał własny

Rynek krajowy

Nowy tydzień polska waluta rozpoczęła od umocnienia i poniedziałkowa sesja była szóstą z rzędu, która zakończyła się wzrostem wartości złotego. Najsilniej, bo blisko 6 groszy, złoty zyskał względem dolara amerykańskiego, czemu sprzyjała zwyżka eurodolara na rynkach globalnych, po tym jak prezeska EBC Ch.Lagarde zdecydowanie zasygnalizowała podwyżki stóp już na lipcowym posiedzeniu, a indeks IFO wskazał lepszą od oczekiwań koniunkturę w niemieckiej gospodarce. Zwyżka kursu EUR/USD sprzyjała także umocnieniu złotego wobec euro.

Pod koniec wczorajszej sesji kurs EUR/PLN spadł poniżej psychologicznej granicy 4,60 i pod koniec dnia notowany był na poziomie 4,5980 tj. niemal 2,5 grosza poniżej piątkowego zamknięcia. Na wartości zyskiwały także inne waluty naszego regionu, choć złoty wyróżniał się pozytywnie na ich tle. Wiązać to można ze zbliżającą się perspektywą porozumienia z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, a także oczekiwane dalsze podwyżki stóp procentowych. Na rynku papierów skarbowych zatrzymała się spadkowa korekta rentowności, ponieważ opublikowany zestaw danych za kwiecień wskazuje na konieczność kontynuacji zacieśnienia monetarnego pomimo sygnałów wyhamowywania wzrostu gospodarczego.

Rynki na dziś – Eurodolar (EUR/USD) najwyżej od ponad miesiąca! Notowania euro do złotego  (EUR/PLN) spadł poniżej psychologicznej granicy - 1

Rynki zagraniczne

Poniedziałek przyniósł dalsze umocnienie euro. Wspólna waluta zyskiwała na fali jastrzębiej retoryki prezeski EBC Ch. Lagarde, która zasygnalizowała możliwość podwyżki stóp na lipcowym posiedzeniu EBC. Notowania wspólnej waluty wsparły też lepsze od oczekiwań odczyty indeksu Ifo, wskazującego na poprawę koniunktury w niemieckiej gospodarce. W rezultacie kurs EUR/USD wzrósł w trakcie wczorajszej sesji do 1,0690, poziomu najwyższego od niemal miesiąca. W stosunku do piątkowego zamknięcia oznacza to wzrost o nieco ponad centa.

Bardziej stabilny przebieg miały natomiast notowania na bazowych rynkach długu, ponieważ oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach, kompensowane są narastającymi ryzykami dla perspektyw wzrostu w średnim okresie i rosnącym ryzykiem silnego wyhamowania aktywności ekonomicznej. W rezultacie pod koniec poniedziałkowej sesji dochodowość niemieckiej 10-latki wynosiła 0,98%, natomiast jej amerykańskiego odpowiednika 2,83%.

Rynki na dziś – Eurodolar (EUR/USD) najwyżej od ponad miesiąca! Notowania euro do złotego  (EUR/PLN) spadł poniżej psychologicznej granicy - 2


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk