Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach

BGK - analizy ekonomiczne | 14:33 23 sierpień 2022
Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z początkiem tygodnia rynek kontynuuje wyprzedaż aktywów. Z nieco opóźnionym zapłonem, ale jednak do inwestorów dotarło, że pomimo niskiego odczytu ostatniego CPI w USA (tutaj) Fed wcale nie zamierza prędko wykonać zwrotu w polityce. Wpisują się w to ostatnie wypowiedzi członków FOMC (m.in. Barkin w piątek). Obecnie wyceny szybko nadrabiają zaległości z krzywą UST wznoszącą się na całej długości od +5 pb. na krótkim końcu (2Y) przez +3 pb. na środku krzywej (10Y) po +1 pb. na długim końcu (30Y). Finalnie na koniec dnia krzywa obligacji amerykańskich zamknęła sesję na odpowiednio: 3,32% (2Y), 3,02% (10Y) i 3,23% (30Y).

Na wczorajszej aukcji UST amerykański Departament Skarbu ulokował odpowiednio 54 i 42 mld USD w papierach 3- i 6-miesięcznych z rentownościami odpowiednio 2,74% i 3,11% przy solidnym bid-to-cover 2,69 i 2,93. W przypadku obu tych papierów to rentowność niewidziana od wielu lat i już zauważalnie przekracza nawet lokalne maksimum z cyklu zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej z 2019. Jednocześnie tak jak wtedy krzywa jest ujemnie nachylona, co sugeruje, że rynki wciąż są przekonane o normalizacji polityki Fed w przyszłym roku.

Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach  - 1

Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach  - 1

W Europie z kolei dalej trwa hiperboliczny wzrost cen gazu oraz prądu w najważniejszych gospodarkach strefy euro, przekraczający już ponad 1000% w stosunku do minimów z 2021 roku. Ten niepokojący kierunek wzbudza jednocześnie obawy o sytuację ekonomiczną całego eurobloku. Dochodowość obligacji podniosła się na całej długości o śr. 7 pb. Tradycyjnie najmocniej we Włoszech (+12 pb.). W przypadku Niemiec zmiany na głównych węzłach wyniosły odpowiednio +5, +7 i +4 pb., do 0,88% (2Y), 1,30% (10Y) i 1,46% (30Y).

Reklama

Rynek musi ochłonąć i złapać nowy punkt równowagi. W Europie szykuje się podażowa recesja, więc sądzimy, że dzisiejsze gorsze indeksy PMI mogą dalej psuć nastroje, co powinno spowodować korektę i zepchnąć rentowności w dół.

Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach  - 2

Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach  - 2

 

Brak miejsca na indywidualność SPW

Słabe dane makro z kraju pozostały bez wpływu na krajowe obligacje, które wobec pojawiających się globalnych czynników ryzyka na horyzoncie musiały podążyć za europejskimi papierami. Ruch miał charakter wystramiający ze zmianami na głównych węzłach krzywej o odpowiednio +7, +13 i +12 pb. do odpowiednio 7,06% (2Y), 6,49% (5Y) i 6,15% (30Y). Krzywa PLN IRS podniosła się jeszcze mocniej o śr. 14 pb. Spokoju nie zaznała także krzywa PLN FRA (śr. +10 pb.).

Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach  - 3

Rynki: Czerwono na akcjach i obligacjach  - 3

Reklama

Uważamy, że dziś główne skrzypce ponownie będzie grała awersja do ryzyka. Dlatego spodziewamy się, że SPW będą podążać za rynkami bazowymi, co powinno oznaczać korektę ostatnich zwyżek dochodowości.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama

Czytaj dalej