Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,99-0,17%
CHF / PLN4,42-0,14%
GBP / PLN5,03-0,20%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek złota vs rynek srebra - gdzie handlować?

Jakub Wilk | 14:45 17 luty 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym artykule chciałbym kontynuować rozważania na temat handlu na rynkach metali szlachetnych. W poprzednim materiale skupiłem się na tym, który z rynków - złoto, srebro - jest w danym momencie bardziej atrakcyjny dla sprzedających lub kupujących. Dziś spojrzymy na oba rynki trochę szerzej i omówimy ich wady i zalety.

 

Rynki metali szlachetnych są ze sobą silnie skorelowane. Oznacza to, że analizując je jednocześnie mamy lepszy obraz całego rynku. Dodatkowo, dzięki współzależności możemy wykorzystywać sygnały występujące na jednym z nich do handlu na drugim - np. gdy widzimy sygnał do kupna na wykresie cen srebra, to zamiast otwierać pozycję na tym rynku, możemy zdecydować się na kupno złota (lub odwrotnie). Jakie są zalety tej możliwości?

Pomimo tego, że ceny złota i srebra poruszają się zazwyczaj w tym samym kierunku, to jest kilka aspektów, które różnią oba rynki. Z tego względu dla części inwestorów lepszy będzie handel na rynku złota, a dla części na rynku srebra. Oba rynki mają swoje wady i zalety. Wiedząc o nich możemy wybrać rynek, który lepiej pasuje do naszego stylu handlu.

 

Reklama

Zmienność

Bardziej zmiennym rynkiem spośród omawianych jest rynek srebra. Oznacza to, że wahania cen srebra są większe od wahań cen złota. Jeśli w danym okresie oba rynki rosną, to cena srebra najczęściej rośnie bardziej, a gdy oba rynki spadają to właśnie srebro mocniej traci na wartości. Czy to oznacza, że lepszym rynkiem do spekulacji jest srebro? Niekoniecznie.

  • Cena srebra nie zawsze porusza się szybciej od ceny złota. Tendencja ta może zanikać w momencie, gdy rynki te znajdują się w nierównowadze i okresowo srebro jest przewartościowane lub niedowartościowane w stosunku do złota. O tym jak analizować nierównowagę pomiędzy rynkami pisałem TUTAJ.
  • Zmienność to miecz obosieczny. Z jednej strony większe ruchy to możliwość osiągnięcia większego/szybszego zysku. Z drugiej jednak strony, to również zagrożenie większą/szybszą stratą.
  • Wyższa zmienność oznacza również bardziej 'niespokojne trendy'. Jeśli spojrzymy na to jak kształtują się trendy na rynku złota i srebra, to zobaczymy, że trendy rynku złota są bardziej wygładzone, a trendy rynku srebra przerywane są większymi korektami. Sprawia to, że rynek złota może być bardziej odpowiedni dla osób stosujących piramidowanie.

 

Płynność i koszty transakcyjne

Tutaj raczej nikogo nie zaskoczy to, że bardziej płynnym rynkiem jest rynek złota. Z tego względu handlując na nim narażamy się na mniejsze ryzyko wystąpienia bardzo niskiej płynności, co może doprowadzić do nagłych ruchów na rynkach - w tym wystąpienia luk cenowych lub tzw. flash crashów.

Reklama

Wyższa płynność rynku złota oznacza również niższe koszty transakcyjne. W szczególności odczuć to mogą traderzy handlujący na kontach typu Market Maker, gdzie podstawowym kosztem transakcyjnym jest spread. Pomiędzy płynnością a spreadem występuje istotna zależność - im wyższa płynność, tym niższy spread.

 

Czynniki fundamentalne

Choć czynniki fundamentalne, oddziaływujące na cenę złota i srebra są podobne, to niektóre z nich mają różną wagę.

 

Reklama

Jednym z podstawowych czynników wpływających na cenę złota jest poziom awersji do ryzyka wśród inwestorów. Gdy na globalnych rynkach pojawia się niepewność lub silne zawirowania (przykładem może być tutaj choćby ubiegłoroczne referendum w Wielkiej Brytanii, czy wybory prezydenckie w USA), to ceny metali szlachetnych rosną. Inwestorzy w takich okresach kierują kapitał w stronę tzw. 'bezpiecznych przystani'. Za takie możemy uznać rynek metali szlachetnych jako całość, ale tak naprawdę na wzroście do awersji do ryzyka korzysta najmocniej rynek złota. Rynek srebra nie jest tak mocno zakorzeniony w umysłach inwestorów jako miejsce, w którym warto zabezpieczyć swój kapitał.

 

Innym z czynników, które wpływają na ceny metali szlachetnych jest zapotrzebowanie ze strony przemysłu. Należy pamiętać, że złoto i srebro to nie tylko rynki służące do zabezpieczenia kapitału, ale również surowce wykorzystywane w wielu procesach produkcyjnych - nie tylko w przypadku produkcji biżuterii (branża jubilerska nie jest uwzględniana jako popyt przemysłowy), ale również w przypadku elektroniki. Popyt z sektora przemysłowego jest bardziej istotny w przypadku rynku srebra, gdyż w tym przypadku odpowiada on za około 50% zapotrzebowania na fizyczne srebro. W przypadku rynku złota jest to tylko 10% - większy popyt w tym przypadku pochodzi od banków centralnych (srebro nie jest wykorzystywane przez banki centralne jako składnik rezerw).

 

Wybierz rynek odpowiedni dla siebie

Reklama

Który z rynków jest zatem lepszy do handlu? Tutaj odpowiedź zostawiam każdemu z Was, gdyż nie można powiedzieć, że złoto lub srebro będzie lepszym rynkiem do handlu. Wszystko zależeć będzie od tego czego oczekujemy, jaka jest nasza strategia oraz poziom awersji do ryzyka. Przeanalizuj charakterystyki obu rynków i zdecyduj, który z nich będzie bardziej pasował do Ciebie.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej