• Odbierz prezent
Rynek walutowy i giełdowy w Polsce - podsumowanie tygodnia. Polityczne zawirowania, czyli lex-TVN i usunięcie Jarosława Gowina z rządu
fot. freepik.com

 Komentarz z serii: "Piotr Kuczyński dla iWelath"

W Polsce w piątek 6.08 sytuacja na rynkach nie odbiegała od tej obserwowanej na innych giełdach akcji i na rynku walutowym. WIG20 zyskał 0,14%, a na skutek spadku kursu EUR/USD mocno wzrosły kursy EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN. Jeśli chodzi o EUR/PLN to wzrost wymazał pięć dni spadków.

W poniedziałek rynek akcji

od początku sesji naśladował inne giełdy europejskie, gdzie indeksy powoli rosły. W Niemczech i w całej Europie pomagać mogło początkowo to, że publikowane przed sesją w Europie dane o niemieckim handlu zagranicznym pokazały, że eksport wzrósł w czerwcu o 1,3% m/m (oczekiwano 0,4%). Potem nastroje zaczęły się psuć i WIG20 zakończył sesję całkowicie neutralnie.

Pomagało obozowi byków

zachowanie sektora bankowego (zyskał 2,25%), który jest już blisko czerwcowego szczytu. Bankom pomagały ich wyniki kwartalne, ale warto odnotować, że te wyniki w dużej części były skutkiem rozwiązywania rezerw, a nie działalności operacyjnej. Najbardziej szkodził spadek ceny akcji KGHM i PKN Orlen (w obu przypadkach skutek przeceny surowców).

We wtorek znowu mieliśmy sesję bez historii

Owszem, pod jej koniec obóz byków usiłował wyraźniej podnieść indeksy, ale niewiele z tego wynikło. WIG20 zyskał jedynie 0,12%. Nieco jedynie mocniejszy był WIG zyskujący 0,22% (nowy rekord), a najmocniejszy był MWIG40 zyskując 0,62% zaatakował szczyt z 2017 roku. Obroty nieco wzrosły, ale nadal były niewielkie. Bardzo podobnie wyglądała sesja środowa – WIG20 do góry o 0,28%, a mWIG40 o 0,29%.

Na rynku walutowym, przede wszystkim pod wpływem spadku EUR/USD

(coraz bardziej grozi tam powstanie dużego podwójnego szczytu, czyli mocnego sygnału sprzedaży), we wtorek wzrosły kursy wymazując poniedziałkowe umocnienie złotego. Ten trend od rana był w środę kontynuowany, ale po publikacji danych o amerykańskiej inflacji, kiedy do góry ruszył EUR/USD, sytuacja na naszym rynku zaczęła się poprawiać. Nie na tyle jednak, żeby złoty zyskał.

Nie widziałem na rynku wpływu polityki,

a jeśli był to nieznaczny, czyli reakcji na głosowanie lex-TVN i usunięcie Jarosława Gowina z rządu. Rynki na razie te zawirowania lekceważą – z naciskiem na „na razie”. Być może po prostu dlatego, że do ustanowienia tego prawa po drodze jest Senat, znowu Sejm, prezydent, być może Trybunał Konstytucyjny i do tego działania Amerykanów. Dużo może się jeszcze przez ponad miesiąc wydarzyć. Co prawda w agencji Reuters twierdzi się, że sytuacja polityczna osłabia złotego (https://tiny.pl/9ghnx), ale jeśli nawet jakiś wpływ jest to nie jest on duży. Mimo tego, że w czwartek złoty od rana tracił to kończył dzień na poziomie neutralnym.

Na rynku akcji wpływ polityki był w ogóle zerowy

Co prawda WIG20 rozpoczął sesję od spadku, ale w połowie sesji meldował się już na poziomie neutralnym. Zanosiło się na zakończenie sesji na neutralnym poziomie, ale ostatnia godzina zmieniła ten obraz. Obóz byków nacisnął i korzystając z małego obrotu podniósł WIG20 o 0,62%. Najpewniej pomagał bykom w tym czasie szybki powrót indeksu S&P 500 ze spadku do poziomu neutralnego. Najważniejsze było to, że indeks wylądował tuż przy górnym ograniczeniu ponad 2,5 miesięcznego kanału trendu bocznego. Jeszcze jeden wzrost i pojawi się sygnał kupna.

Czytaj więcej

 


iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk