• Odbierz prezent
Rynek w Europie odleciał: EURIBOR ma prawie najwyższe nachylenie w historii!
fot. pexels.com

Wygląda na to, że tylko zakupy EBC trzymały rentowność europejskich obligacji w ryzach. W tym tempie za kilka sesji spread krajów Eurostrefy do Bunda przekroczy maksimum z COVID-owej paniki z marca 2020. W czwartek już kolejną sesję z rzędu dług państw członkowskich bloku był powszechnie wyprzedawany i jego dochodowość podniosła się o śr. 11 pb. wzdłuż całej krzywej.

Obserwacją odstającą były Włochy, których krzywa podniosła się na całej długości o śr. 22 pb. W przypadku krzywej niemieckiej zmiany na głównych węzłach (2Y, 10Y, 30Y) wyniosły +13, +8 i +13 pb. do odpowiednio 0,83%, 1,44% i 1,62%. Krzywa EUR IRS przesunęła się analogicznie, a krzywa EURIBOR ma prawie najwyższe nachylenie w historii (1,19 p.p.).

Rynek w Europie odleciał! Nadchodzi powrotu do przecen SPW w ślad za rynkami bazowymi - 1

Dziś od rana inwestorzy zdają się dyskontować scenariusz stagflacyjny, dokonując wyprzedaży obligacji pomimo przeważających na giełdach spadków. Naszym zdaniem jest dziś duża szansa na zaskoczenie odczytem CPI w USA w górę, co rodzi ryzyko pogłębienia skali przeceny długu po południu.

Rynek w Europie odleciał! Nadchodzi powrotu do przecen SPW w ślad za rynkami bazowymi - 2

Mieszane ruchy na krajowym rynku stopy

W czwartek rentowności SPW oraz pozostałych krajów regionu rosły w ciągu dnia, co przełożyło się na przesunięcie krajowej krzywej w górę do 7,21% (2Y), 7,37% (5Y) i 7,15% (10Y). Jednak wygłoszona w trakcie konferencji sugestia prezesa Glapińskiego, że jesteśmy już względnie blisko końca cyklu podwyżek stóp przełożyła się na neutralizację części tego ruchu i obniżenie po południu krzywej rentowności o 15-25 pb. Pomimo to łączenie w skali dnia krajowa krzywa na głównych węzłach (2Y, 5Y, 10Y) przesunęła się +7pb., +9pb. i +19 pb. do odpowiednio 6,90%, 71,7% i 6,95%. Co ważne, krzywa PLN IRS nie przesunęła się analogicznie – jej krótki koniec obniżył się, natomiast długi podniósł znacznie mniej niż krzywej SPW. Towarzyszyło temu obniżenie krzywej FRA na całej długości. Kwotowany przed południem WIBOR 6M dołączył do tenorów z siódemką z przodu.

Rynek w Europie odleciał! Nadchodzi powrotu do przecen SPW w ślad za rynkami bazowymi - 3

Dziś spodziewamy się powrotu do przecen SPW w ślad za rynkami bazowymi. W perspektywie kolejnego tygodnia widzimy jednak szansę na korektę ostatnich spadków cen obligacji w obliczu coraz wyraźnej pojawiających się w otoczeniu Polski sygnałów spowolnienia wzrostu gospodarczego. Tłem dla tych ruchów będzie dzisiejsza aukcja zamiany MF, którą opisaliśmy pokrótce (tutaj).


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk