• Odbierz prezent
Rynek pracy w USA znów zaskakuje, ale nikt już nie wierzy w kolejne podwyżki stóp procentowych
fot. freepik.com

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż trzyma się naprawdę mocno. A tak przynajmniej wynika z najnowszego odczytu ADP, który kolejny miesiąc z rzędu całkowicie rozminął się z oczekiwaniami analityków. Mimo wciąż mocnego rynku pracy i ponad 10 mln wolnych miejsc pracy w USA, większość traderów obstawia, że w czerwcu FOMC nie podniesie już stóp procentowych. W reakcji na dane indeks S&P500 zanotował nieznaczny spadek.

 

Na skróty:

  • Firma analityczna ADP opublikowała swój raport z rynku pracy w USA za maj
  • Raport ADP okazał się zauważalnie wyższy od oczekiwań
  • Liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o 278 000 w porównaniu do kwietnia
  • Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 170 tys. nowych etatów
  • To kolejny miesiąc z rzędu, w którym dane ADP wskazują na znacznie lepszą kondycję rynku pracy niż oceniają to analitycy
  • W kwietniu odczyt ADP wyniósł 291 000 nowych etatów, wobec oczekiwań na poziomie 148 tys.
  • Kluczowe będą jednak jutrzejsze oficjalne dane z rynku pracy: raport NFP
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Rynek pracy w USA znów pozytywnie zaskoczył

Firma analityczna Automatic Data Processing, wyjątkowo w pierwszy czwartek (a nie środę) nowego miesiąca opublikowała comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Wg danych ADP w maju liczba etatów w amerykańskim sektorze prywatnym (z wyłączeniem rolnictwa) wzrosła o 278 000 w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wraz z publikacją danych za maj ADP zrewidowało w dół kwietniowy odczyt, do 291 000 nowych etatów, z wcześniejszych 296 tys.

Raport ADP za maj okazał się znacząco lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 170 tys. nowych etatów.

Nie jest to jednak pierwsze tego typu zaskoczenie - dla porównania, kwietniowy raport jeszcze mocniej rozminął się z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się odczytów na poziomie 148 000, zaś finalne dane okazały się niemal dwukrotnie lepsze. Ostatni odczyt ADP poniżej rynkowych oczekiwań miał miejsce w przypadku danych za marzec (odczyt 145 tys. nowych etatów, wobec oczekiwań na poziomie 200 tys.).

Dzisiejszy odczyt raportu ADP powyżej oczekiwań wpisuje się w narrację o wciąż dobrze trzymającym się amerykańskim rynku pracy. W środę opublikowane zostały dane JOLTS, obrazujące liczbę nieobsadzonych wakatów w USA w kwietniu - wzrosła ona powyżej 10 mln miejsc pracy, wobec 9,74 mln w marcu. Rynkowe oczekiwania oscylowały zaś wokół 9,4 mln wakatów, co oznacza że amerykański rynek pracy znajduje się w znacznie lepszej kondycji niż zakładają analitycy.

I to mimo prowadzonego od marca zeszłego roku cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed i coraz gorszych odczytów z amerykańskiego przemysłu.

Czytaj również: Fatalne nastroje w przemyśle USA, a najważniejsze dane dopiero przed nami

 

 

Koniec podwyżek stóp procentowych w USA?

Mimo znacznie przewyższających oczekiwania odczytów raportu ADP, uczestnicy rynku terminowego wciąż najmocniej wyceniają scenariusz, w którym Komitet Otwartego Rynku na najbliższym, czerwcowym posiedzeniu zakończy cykl zacieśniania monetarnego w USA i pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie (przedział 5,00-5,25%). Ponad 71% pozycji obstawia taką decyzję FOMC. Zaledwie nieco ponad 28% uczestników rynku zakłada podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, do przedziału 5,25-5,50%. Co ciekawe, jeszcze tydzień temu nieznaczna większość pozycji na rynku terminowym (52%) obstawiała czerwcową podwyżkę.

Najbliższe posiedzenie FOMC zaplanowane jest na środę 14 czerwca.

Warto pamiętać o piątkowych odczytach NFP, czyli oficjalnych danych z rynku pracy w USA, publikowanych przez BLS (Biuro Statystyki Pracy), które są uznawane za istotniejsze od raportu ADP. Analitycy spodziewają się zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w maju na poziomie 175 000, wobec 230 tys. zanotowanych w kwietniu. Raport NFP poznamy o godz. 14:30.

Czytaj również: Euro dostaje kopa po wypowiedzi prezes EBC. Lagarde rozwiewa wątpliwości w sprawie stóp procentowych

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk