• Odbierz prezent
Rynek pracy w gigantycznym kryzysie! Koronawirus zwalnia miliony ludzi

Rynek pracy w USA to temat numer jeden w tym tygodniu. Wprawdzie cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych już nas przygotowały na najgorsze, to jednak odczyty w tego tygodnia, a dotyczące całego kwietnia będą historyczne. Amerykański rynek pracy znajduje się w kryzysie związanym z obecnością COVID-19. Aktywność wirusa wymusiła działania, które spowodowały zakłócenia w gospodarce i życiu codziennym, w skali, jaka wcześniej nie była widziana. Opublikowany dziś raport ADP wskazuje, że kwietniowa redukcja liczby etatów była ponad 20-krotnie większa niż w jakikolwiek miesiącu podczas kryzysu finansowego.

Szybkie i wrażliwe mierniki aktywności amerykańskiej gospodarki potwierdzają głębię kryzysu. W ciągu ostatnich siedmiu tygodni liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych przekroczyła 30 milionów i pod koniec kwietnia wciąż była przygnębiająco wysoka. Można to odbierać jako przesłanka, pozwalająca oczekiwać pogłębienia problemów rynku pracy w maju. Niektóre stany i aglomeracja rozpoczęły podzielony na etapy proces ponownego otwarcia życia gospodarczego, ale jednak znaczna część kraju pozostaje wciąż zablokowana, a na jakiekolwiek poważniejsze odbicie gospodarki trzeba będzie poczekać dłużej.

Kryzys wykreował kiepskie nastroje zarówno u przedsiębiorców jak i u konsumentów, Główne miary zaufania dla obu grup opowiadają podobną historię, gdyż praktycznie wszystkie ankietowe narzędzia generują wskaźniki w fazie swobodnego spadania. W najbliższym czasie (liczonym w miesiącach) można liczyć na poprawę na rynku pracy, gdyż proces otwierania gospodarek będzie przypuszczalnie postępował w skali globalnej i dzięki temu pozytywny wpływ będzie w miarę trwały. Wprowadzone działania wspierające i stymulujące powinny pomóc w łagodzeniu skali szkód, ale zdecydowanie nie były w stanie zapobiec relatywnie dużej fali zwolnień.

Biorąc pod uwagę cały II kw. zdaniem analityków spadek liczby etatów powinien być mniejszy niż ten odczyt kwietniowy, a więc czerwiec powinien przynieść wyraźną poprawę. Trzeba pamiętać, że amerykański rynek pracy jest zdecydowanie bardziej elastyczny, a tym samym zmiany zatrudnienia są dynamiczne.


Kamil Jaros

Analityk mBank Biuro Maklerskie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk