• Sklep
  • Odbierz prezent
Rynek opcji sygnalizuje bessę na Wall Street
Z artykułu dowiesz się:

- W jaki sposób rynek opcji sygnalizuje spadki na giełdach

Smart money zwiastuje spadki na amerykańskich giełdach.

 

Jedynym ze wskaźników wykorzystywanych do opisania pozycji, jaką zawierają duzi gracze na rynku jest relacja otwartych pozycji w opcjach put (opcje sprzedaży) do otwartych pozycji w opcjach call (opcje kupna). Rynek opcji jest "domeną profesjonalistów" stąd analiza ich zachowań pomaga w trafnej ocenie stanu rynku.

 

*Koncepcja Smart Money, podobnie jak wskaźnik Foolish Money opiera się na śledzeniu działań tłumu. Z tym, że Smart Money zakłada, że większość ma rację, gdyż śledzi zachowania profesjonalnych graczy, podczas, gdy Foolish Money monitoruje aktywność grupy, która w większości się myli.

 

Gdy relacja put/call jest większa od 1 oznacza to, że większość uczestników rynku opcji nastawiona jest na spadki instrumentu bazowego. Gdy relacja jest mniejsza niż 1 na rynku występuje tendencja pro-wzrostowa.

 

Analizując zachowanie traderów na opcjach S&P 100 w tym roku, spadki na giełdach amerykańskich wydają się bardzo prawdopodobne. Historycznie tak wysoka relacja put/call jak obecnie nie miała jeszcze miejsca. W ostatnich 15 latach spadki na indeksie S&P następowały po tym jak relacja put/call wzrastała do poziomu 2,0 (czyli na rynku opcji było dwa razy więcej sprzedających niż kupujących). tym roku relacja put/call była większa niż 2,0 praktycznie przez cały rok, a pierwsze sygnały odwrócenia rynek opcji dawał już pod koniec 2014 roku - tuż przed rozpoczęciem trwającego obecnie trendu bocznego.

 

Wykres 1. Relacja put/call

FXMAG forex rynek opcji sygnalizuje bessę na wall street 1

Źródło: MarketWatch

 

Znaczące jest to, że w okresie 1999-2014 odnotowano 15 odczytów, gdy relacja put/call była wyższa niż 2,0, z czego większość z nich wystąpiła w 2014 roku. W roku 2015 do tej pory odnotowano aż 166 takich wskazań! W dodatku po raz pierwszy w historii odnotowano odczyt wskazujący na ponad trzykrotną przewagę ilości sprzedających.

 

W obliczu cyklu podwyżek stóp procentowych spadki na giełdach w USA wydają się coraz bardziej możliwym scenariuszem. Indeks S&P rośnie od 2009 roku bez większej korekty, a poprzedni okres wzrostowy (zakończony Wielkim Kryzysem) trwał 5 lat.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk