• Odbierz prezent
Rynek obligacji: strata z inwestycji w amerykańskie obligacje największa od co najmniej 50 lat
fot. freepik.com

Rentowności w USA czy Niemczech przez większość marca znajdowały się w trendzie wzrostowym. Inwestorzy ponownie skupili się na konieczności walki z inflacją, podbijaną dodatkowo przez sytuację geopolityczną.

Amerykański Fed dokonał pierwszej podwyżki stóp procentowych. Wysoka inflacja połączona z dobrą sytuacją na rynku pracy mogą sprawić, że na kolejnym posiedzeniu podwyżka może wynieść już 50 pkt. bazowych. Między innymi takie nastawienie Fed doprowadziło do wzrostu rentowności 2-letnich amerykańskich obligacji powyżej rentowności dla 10-letnich papierów, czyli tzw. odwrócenia krzywej rentowności „2 za 10”.

Strata z inwestycji w amerykańskie obligacje w I kwartale bieżącego roku okazała się natomiast największa od co najmniej 50 lat. Również inne kraje kontynuują normalizację polityki pieniężnej. Stopy procentowe zostały podniesione m.in. w Anglii, na Węgrzech czy w Czechach. Polska też nie rezygnuje ze zwiększania kosztu pieniądza. W marcu NBP opublikował nową projekcję przewidującą wyraźny wzrost inflacji, a nastawienie członków RPP pozostaje jastrzębie. Na potencjał wzrostu stóp w Polsce wpływają dodatkowo działania rządu.

Fiskalizacja inflacji poprzez wprowadzanie kolejnych tarcz czy zapowiadaną obniżkę stawki PIT sprawiają, że RPP prawdopodobnie będzie musiała podejmować bardziej zdecydowane działania. W efekcie obecna wycena rynkowa zakłada, że stawka WIBOR 3M niedługo przekroczy poziom 6%, a stopy procentowe w naszym kraju w dłuższym terminie mogą pozostawać na poziomie ponad 4%. W obliczu wojny przy naszej wschodniej granicy obligacje skarbowe zaliczyły fatalny miesiąc, a ceny niektórych papierów spadały nawet o ponad 10%.

Rynek obligacji: strata z inwestycji w amerykańskie obligacje największa od co najmniej 50 lat - 1

Wspomniane odwrócenie krzywej „2 za 10” w USA przez wielu traktowane jest jako zapowiedź recesji, ponieważ miało ono miejsce przed każdym z ostatnich kryzysów. Odwrócenie można interpretować w ten sposób, że obecne zacieśnianie polityki monetarnej może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego (poprzez podniesienie krótkoterminowych kosztów finansowania) i konieczności późniejszego obniżania stóp procentowych. Jest to jednak tylko jeden z wielu wskaźników obserwowanych w kontekście ryzyka wystąpienia recesji.

Nachylenie krzywej „2 za 10” jest najprostsze do obserwacji, dzięki łatwemu dostępowi do danych. Przeważnie istotniejsze są jednak różnice pomiędzy innymi terminami zapadalności. Warto też patrzeć nie na rynek obligacji, a na rynek stopy procentowej. Obecnie w USA odwróconych jest kilkanaście procent krzywych prezentujących różnicę rentowności między dwoma papierami o różnej zapadalności. Odzwierciedla to obawy wynikające z połączenia wysokiej inflacji, spowalniającego wzrostu i rosnących stóp procentowych. Jednocześnie jednak przed pojawieniem się recesji przeważnie następuje odwrócenie znacznie większej liczby krzywych.


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk