• Odbierz prezent
Rynek nieruchomości. Wynajem bezpieczniejszy niż kiedykolwiek

Rynek najmu mieszkań w Polsce ulega głębokiej profesjonalizacji. Dziś to nie tylko pojedynczy inwestorzy, którzy chcą wynająć mieszkanie po babci, ale całe firmy inwestorskie, dla których najem długoterminowy to szansa na spore zyski. W jaki sposób w tych nowych okolicznościach weryfikować wiarygodność potencjalnych najemców? Jak dbać o wrażliwe dane oraz jak rynek najmu i weryfikacja jego uczestników wyglądają w innych krajach? Wszystkie te pytania zadajemy Piotrowi Pajdzie, prezesowi simpl.rent – innowacyjnego rozwiązania wykorzystywanego pioniersko na szeroką skalę przez Otodom, które ma szansę zmienić rynek nieruchomości w Polsce.

Wynajem bezpieczniejszy niż kiedykolwiek - 1

Otodom: Skąd wziął się pomysł na wprowadzenie tego typu usługi? Czy wynika ona z potrzeb rynku najmu?

Piotr Pajda: Rynek najmu mieszkań w Polsce się profesjonalizuje i potrzebna była jakaś forma uwiarygodnienia klientów, ich dochodów, referencji i potwierdzania tożsamości. Nie było do tej pory standardów i sposobów weryfikacji podobnych do tych, które znajdziemy w Niemczech, Wielkiej Brytanii lub USA. Wynajęcie mieszkania nieznajomej osobie niesie za sobą pewne ryzyko – zdajemy sobie sprawę, że coraz więcej inwestorów próbowało na własną rękę sprawdzić potencjalnego lokatora. Realizacją tej właśnie potrzeby jest Certyfikat Najemcy, który wprowadza nowy standard na rynek mieszkań. Usługa będzie od teraz dostępna dla użytkowników Otodom.

Otodom: Na czym dokładnie polega proces weryfikacji potencjalnych najemców i z czego wynika jego wiarygodność?

Piotr Pajda: W simpl.rent wykorzystujemy w tym celu najnowsze technologie. Korzystamy m.in. z otwartej bankowości oraz przetwarzamy dane dotyczące polskich kredytobiorców i płatników z największych instytucji. Certyfikat Najemcy to analiza wykonywana pod kątem trzech obszarów: potwierdzenia tożsamości, kondycji finansowej i historii płatności zobowiązań. Najemca w trakcie weryfikacji sam wybiera najbardziej komfortową ścieżkę sprawdzenia tożsamości oraz zarobków. Usługa jest wygodna i bezpieczna dla wszystkich stron: przyszły lokator zachowuje kontrolę nad swoimi danymi i udziela tylko niezbędnych informacji, pośrednik oferuje usługę o dobrym standardzie, z kolei właściciel ma czytelne informacje, podobne do tych, na podstawie których duże instytucje finansowe podejmują decyzję o przyznaniu kredytu.

Otodom: Do kogo skierowana jest usługa? Jakie korzyści wynikają dla korzystających z proponowanej przez Was weryfikacji?

Piotr Pajda: Certyfikat Najemcy to dokument pozwalający podejmować decyzję o podpisaniu umowy każdemu, kto opiekuje się daną nieruchomością. Pośrednicy i biura nieruchomości mogą dołączyć procedurę weryfikacji najemcy do swojego portfolio usług kierowanych do właścicieli nieruchomości. Najemca sprawdzony przez simpl.rent to większe bezpieczeństwo, stabilność i trwałość umowy. Przekłada się to na polepszenie jakości usług ze strony pośrednika, może być też decydujące o dalszej współpracy przy kolejnych poszukiwaniach lokatorów. Dla korzystających z naszego narzędzia dużym ułatwieniem jest przeniesienie procesu przetwarzania danych wrażliwych na simpl.rent – to duże odciążenie zarówno dla wynajmujących, jak i najemców odczuwalne już na etapie pierwszego spotkania.

Otodom: Rozwiązanie, które proponuje simpl.rent, zyskało na świecie dużą popularność. Czy możesz opowiedzieć o tym, jak i od kiedy korzysta się z niego w innych krajach?

Piotr Pajda: W krajach takich jak Niemcy czy Szwajcaria, w których najem jest dużo popularniejszy i praktykowany od dziesięcioleci, istnieją różne formy sprawdzania potencjalnych lokatorów. Najważniejsze są zaświadczenia o zarobkach lub zatrudnieniu od pracodawcy albo z banku. Duże znaczenie mogą mieć także najróżniejsze referencje: od szanowanej osobistości, poprzedniego wynajmującego czy instytucji. W Polsce nie rozmawia się o zarobkach. Pokazywanie zaświadczenia o ich wysokości, wyciągu z banku lub rocznego zeznania PIT jest bardzo niekomfortowe, tak naprawdę dla obu stron – to jednak zawsze są dane wrażliwe. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii standardem jest dostarczanie skanów dokumentów tożsamości, odpowiednich poświadczeń potwierdzających zarobki i referencji od poprzedniego właściciela. W Polsce możemy od razu przeskoczyć etap weryfikacji manualnej i korzystać z w pełni cyfrowego produktu, jakim jest Certyfikat Najemcy, który jest także gotowy do wprowadzenia w kolejnych krajach.

Otodom: Czy w Polsce tego typu standaryzacja jest potrzebna? Z czego taka potrzeba wynika?

Piotr Pajda: Jak już wspomniałem, rynek najmu mieszkań w Polsce się profesjonalizuje. Dziś nie uczestniczą w nim jedynie prywatni inwestorzy, którzy poszukują odpowiednich lokatorów. Obserwujemy rosnącą liczbę funduszy inwestujących w całe budynki oraz coraz więcej usług powstających dla prywatnych właścicieli. To właśnie dlatego potrzeba nam weryfikacji, tak jak w przypadku innych umów na dłuższy czas połączonych z regularnymi płatnościami – przykładem niech będą chociażby raty za sprzęt AGD czy abonamenty telefoniczne. Obecnie weryfikacja jest prowadzona w sposób bardzo ogólny, każdy profesjonalista robi to inaczej, nie było do tej pory jednej sprawdzonej i wiarygodnej metody. Standaryzacja jest więc potrzebna, bo mamy bardzo dużą różnorodność dokumentów, źródeł dochodu, regulacji prawnych. Powtarzalne zasady ułatwiają najemcom poszukiwanie mieszkań, na które będzie ich stać, a wszystkim obsługującym najem ułatwiają pracę, poprawiają bezpieczeństwo i przejrzystość rynku.

Otodom: Jakie korzyści daje różnym stronom taka usługa?

Piotr Pajda: Certyfikat Najemcy to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa najmu dla właścicieli, podniesienie standardu usług dla pośredników i zarządców, jasne zasady weryfikacji dla najemców bez konieczności ujawniania drugiej stronie szczegółowych danych finansowych. Do tego wszystko odbywa się z wykorzystaniem odpowiednich zabezpieczeń, przy regularnym zachowaniu anonimowości danych wrażliwych po stronie przetwarzającej te dane. Dodatkowo cały proces jest prowadzony online, co pozwala obu stronom zaoszczędzić sporo czasu.

Otodom: Czy są jakieś perspektywy, plany na rozwój produktu?

Piotr Pajda: Na tym etapie skupiamy się na szerokim promowaniu weryfikacji najemców razem z Otodom, który jako pierwszy zaproponował swoim użytkownikom stosowanie Certyfikatu Najemcy na taką skalę. Teraz klient Otodom będzie mógł nie tylko wystawić ogłoszenie najmu, zaprezentować online nieruchomość, m.in. dzięki spacerom 3D, lecz także zweryfikować najemcę. Otodom oferuje cały pakiet usług, dzięki którym można zdalnie, bezpiecznie i szybko wynająć swoją nieruchomość. Obecnie naszym celem jest edukacja. Chcielibyśmy małymi krokami doprowadzić do upowszechnienia sprawdzania najemców za pomocą rzetelnych danych, czyli np. przez Certyfikat Najemcy. Wysoki standard bezpieczeństwa i proces prowadzony online dają nam również możliwość wejścia z usługą na inne europejskie rynki, także na te o wiele „dojrzalsze” od rynku polskiego pod względem najmu.

Tekst miał swoją premierę w Magazynie Lighthouse wydawanym przez Otodom dla profesjonalistów z branży nieruchomości. Więcej o magazynie przeczytasz tutaj: Wyrusz z Otodom w inspirującą podróż po rynku nieruchomości!


Piotr Pajda

W 2019 roku założył simpl.rent, stając na czele zespołu wprowadzającego nowy standard weryfikacji najemców mieszkań w Polsce. Obecnie doradza start-upom w Londynie i Barcelonie. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Imperial College London oraz Queen's University w Kanadzie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk