• Odbierz prezent
Rynek liczy na gołębią Yellen
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wyglądają oczekiwania rynków przed piątkowym przemówieniem Janet Yellen

Rynek dość asymetrycznie pozycjonuje się przed piątkowym wystąpieniem Janet Yellen na corocznym sympozjom bankierów centralnych w Jackson Hole.

 

Mowa o skali oczekiwań odnośnie gołębiego wystąpienia, czyli takiego, w którym szefowa Rezerwy Federalnej nie wspomni o podwyżkach stóp procentowych lub też zapowie, że zostaną one utrzymane na niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas.

 

Inwestorzy na rynku kontraktów terminowych zakładają z 82 proc. prawdopodobieństwem, że we wrześniu koszt pieniądza w USA nie ulegnie zmianie. 75,2 proc. to szanse na brak zmian stóp w listopadzie, a 50,1 proc., to prawdopodobieństwo na grudzień (według notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych – fed fund futures). Zatem asymetria jest znacząca.

 

Oznacza to, że gdyby wystąpienie Janet Yellen było bardziej gołębie, to przestrzeń dla wzrostu prawdopodobieństwa za brakiem zmian stóp procentowych byłaby niewielka. Z kolei jakiekolwiek jastrzębie wzmianki mogłyby doprowadzić do większego przewrotu na rynku stopy procentowej, a w konsekwencji także na rynku forex.

 

Ostatnie dni przynoszą wyprzedaż amerykańskiego dolara, a na rynku mówi się coraz bardziej o pozycjonowaniu inwestorów przed piątkiem. Stąd też należy pamiętać o wspomnianej asymetrii w oczekiwaniach rynku i wyczekiwać wystąpienia szefowej FED, które ma mieć miejsce w piątek o godzinie 16:00.


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk