• Odbierz prezent
Rynek kryptowalut: Ethereum (ETH) motorem napędowym, kurs Cardano (ADA) ciągle spada, słabość Bitcoina (BTC)
fot. freepik.com
  • Ethereum motorem napędowym rynku po gwałtownej wyprzedaży
  • Oznaki słabości Bitcoina
  • MicroStrategy ponownie na zakupach
  • Cena ADA spada, ale baza użytkowników Cardano rośnie

 

Ethereum motorem napędowym rynku po gwałtownej wyprzedaży

Zarówno tradycyjne rynki finansowe, jak i rynki aktywów cyfrowych doświadczyły dużej fali wyprzedaży w zeszły piątek po informacji, że bardziej zakaźna odmiana COVID-19, zwana Omikron, pojawiła się w Afryce Południowej i niektórych częściach Europy. Bitcoin stracił około 10 proc. w ciągu jednego dnia, podczas gdy niektóre altcoiny spadły jeszcze bardziej. Niepewność i awersja do ryzyka inwestorów wywarła także presję na rynek akcyjny. Kryptowalutom udało się jednak odrobić część strat. Szczególnie dobrze radziła sobie druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej – Ethereum.

Wartość ETH wzrosła już o ponad 20 proc. od piątkowego minimum i znajduje się ponownie w pobliżu swojego historycznego szczytu

Para ETH/BTC, porównująca cenę Ethereum do Bitcoina, wyłamała się z prawie 7 – miesięcznego zakresu konsolidacji i przesunęła się powyżej 0,08 BTC. Wysoki wolumen wskazuje, że wybicie może jeszcze nabierać na sile. Miesięczna świeca na wykresie ETH/BTC zamknęła się na najwyższym poziomie od 45 miesięcy. Ethereum w tym roku znacznie przewyższa Bitcoina. Wzrost BTC od stycznia wynosi około 90 proc., podczas gdy wartość ETH w ciągu ostatnich 11 miesięcy wzrosła ponad pięciokrotnie. Ethereum zwiększyło również swoją dominację na rynku do 22 proc. z 10 proc. na początku roku. Liczba aktywnych adresów w sieci Ethereum rośnie, a emisja netto ETH nadal spada, co powinno wspierać dalsze wzrosty kryptowaluty.

Oznaki słabości Bitcoina

Bitcoin ostatecznie zakończył listopad świecą spadkową. Wskaźnik Crypto Fear and Greed Index wynosi 33, wskazując, że uczestnicy rynku są nadal sceptyczni co do kolejnego rajdu BTC. Z drugiej strony, wzrosty ETH poprowadziły rynek altcoinów na nowe szczyty. BTC odreagował piątkowy spadek, jednak nadal walczy o wybicie z formacji klina zniżkującego na wykresie dziennym. Kryptowaluta dwukrotnie jednak odbijała się już od okrągłego poziomu 60 000 dolarów.

MicroStrategy ponownie na zakupach

Notowane na NASDAQ MicroStrategy dokupiło w ostatnim tygodniu łącznie 7 002 Bitcoinów za około 414 mln dolarów. Dzięki temu MicroStrategy posiada już łącznie 121 044 BTC o wartości ponad 3,6 mld dolarów, co czyni ją największym korporacyjnym posiadaczem tej kryptowaluty.

Cena ADA spada, ale baza użytkowników Cardano rośnie

ADA podjęła 2 grudnia próbę wybicia powyżej poziomu 1,75 dolarów, jednak ostatecznie jej notowania wróciły do kanału spadkowego. Pomimo znacznej obniżki ceny, sieć Cardano odnotowuje w dalszym ciągu znaczny wzrost liczby użytkowników i transakcji po wdrożeniu aktualizacji Alonzo we wrześniu. IOHK, firma stojąca za Cardano, podała, że liczba transakcji wzrosła ponad dwudziestokrotnie w ciągu roku, z mniej niż 10 000 dziennie w listopadzie 2020 r. do ponad 200 000 transakcji obecnie. Aby dostosować się do znacznego wzrostu ruchu, IOHK zapowiada zwiększenie rozmiaru bloku Cardano z 8 kilobajtów do 72 kilobajtów. Większe rozmiary bloków są w stanie zmieścić więcej transakcji, zapewniając w ten sposób większą przepustowość sieci.

 

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda 

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji. 


Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk