• Odbierz prezent
Rynek finansowy - Polska i świat. Szeroki WIG tracił, a motorem napędowym zmian były największe spółki z indeksu WIG20
fot. pexels.com

Mijający tydzień upłynął w minorowych nastrojach na rynkach akcji. Straty objęły zarówno indeksy na rynkach rozwiniętych, jak i rozwijających się. W Stanach Zjednoczonych S&P500 spadł o 2,75%, a technologiczny Nasdaq Composite 3,83%. Relatywnie większa przecena spółek technologicznych względem szerokiego rynku korespondowała z utrzymywaniem się wzrostowego trendu rentowności obligacji skarbowych.

Dla tamtejszych 10-latek dotarły one do okolic 3%, tj. najwyżej od końca 2018 roku

Dodatkowo, wzmożona zmienność jest wspierana rozpoczętym sezonem wynikowym za I kwartał b.r. Szerokim echem odbiła się reakcja rynku na wyniki zaprezentowane przez spółkę Netflix w zeszły wtorek po sesji. O ile skorygowany zysk na akcję wyniósł 3,53 USD i przewyższył szacunki analityków na poziomie 2,89 USD o tyle bardzo negatywnie przyjęte zostały dane w zakresie liczby abonentów. W ww. okresie ubyło 200 000 abonentów, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 2,73 mln. Sama spółka informowała wcześniej, że spodziewa się 2,5 mln nowych użytkowników. Tym samym był to pierwszy od 2011 roku okres, kiedy Netflix odnotował spadek liczby klientów. Spółka poinformowała również, że spodziewa się dalszego spadku liczby abonentów w kolejnym kwartale.

W reakcji na powyższe akcje spółki spadły o 35% i znalazły się na najniższym poziomie od 2018 roku. W tym tygodniu publikacje wyników finansowych zaplanowały min. Apple, Alphabet i Meta Platforms. Na Starym Kontynencie, poza konfliktem na linii Ukraina – Rosja istotną kwestią były również wybory prezydenckie we Francji - w minioną niedzielę odbyła się ich II tura. Finalnie, więcej głosów w II turze otrzymał Emmanuel Macron (58,54%), co oznacza reelekcję obecnego prezydenta. Mimo utrzymującej się niepewności do czasu niedzielnego głosowania, wydaje się że scenariuszem bazowym na rynku była reelekcja prezydenta Macrona. Reelekcja zapewnia niejako ciągłość francuskiej polityki gospodarczej oraz międzynarodowej. Dotychczasowa prezydentura była zdecydowanie pro-rynkowa oraz pro-unijna.

Rynek finansowy - Polska i świat. Szeroki WIG tracił, a motorem napędowym zmian były największe spółki z indeksu WIG20 - 1

W powyższym otoczeniu równie słabo radził sobie krajowy indeks akcji

Szeroki WIG stracił 2,29%, a motorem napędowym zmian były największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20 (-5,73%), który kieruje się w stronę lutowo-marcowych dołków. Podwyższona zmienność miała miejsce w otoczeniu relatywnie niskich obrotów, co może wskazywać na małe zainteresowanie krajowym rynkiem przez zagranicznych inwestorów. Sektorowo, najgorzej zachowywały się min. akcje spółek górniczych i gamingowych. W ramach tej pierwszej grupy warto zwrócić uwagę na zachowanie akcji JSW, które straciły 13,64% po informacjach o wstrząsie i wybuchach w kopalniach spółki. Mocne spadki dotknęły również akcje CD-Projekt, gdzie inwestorzy dyskontowali w cenach publikację ostatniego raportu okresowego spółki. Podobnie jak w przypadku amerykańskich obligacji skarbowych, wzrostowy trend charakteryzował rentowności krajowych 10-latek, które zakończyły tydzień blisko poziomów 6,5%.

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem spadków notowań ropy naftowej na co wpłynęły min. doniesienia z Chin o trwającym nadal lockdownie niektórych miast z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Powyższe implikuje obawy o kondycję tamtejszej gospodarki i popyt na surowiec, co wspiera stronę podażową rynku.

Rynek finansowy - Polska i świat. Szeroki WIG tracił, a motorem napędowym zmian były największe spółki z indeksu WIG20 - 2

Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy spadki na rynkach akcji, co przełożyło się na słabe wyniki rozwiązań skupionych na tym obszarze rynku. Najwięcej spadły fundusze akcji polskich notując wynik -1,10%, a akcji zagranicznych -0,74%. Wśród tych pierwszych, najgorszą stopę zwrotu zanotowały fundusze akcji polskich uniwersalne tracąc 1,34%. Powyższe było konsekwencją relatywnie słabszego zachowania największych spółek skupionych w indeksie WIG20. Korekta cen złota zbiegła się słabym zachowaniem funduszy rynku surowców metali szlachetnych (-3,37%).

Dalsze wzrosty rentowności na światowych rynkach obligacji przełożyły się na spadki funduszy inwestujących w tę klasę aktywów. Polskie fundusze dłużne zanotowały spadek w wysokości 0,33%, przy czym fundusze dające ekspozycję na polskie papiery skarbowe długoterminowe zniżkowały o 0,77%.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk