• Odbierz prezent
Rynek długu – wysoka zmienność w oczekiwaniu na Fed
fot. freepik.com

POLGBs: Zmienność na krajowym rynku długu na początku 2022 pozostaje bardzo wysoka. W ubiegłym tygodniu rentowności 10latek przekroczyły 4%, ale już na poniedziałkowym otwarciu były ponad 20pb niżej. To ciągle efekty małej płynności, a także zmieniających się oczekiwań na ścieżkę stóp NBP.

W tym tygodniu SPW powinny podążać za sytuacją na rynkach bazowych

Z jednej strony, liczymy na jastrzębi przekaz z Fed. Na wzrost rentowności wskazuje też komentarz Prezesa NBP. Objawiamy się jednak dłuższej przeceny na rynkach akcji czy eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą – oba czynniki są wspięciem dla wycen długu. Nadal nie widać szans na szybką poprawę płynności na krajowym rynku. Prawdopodobnie będzie to skutkować podwyższoną zmiennością.

Rynek długu – wysoka zmienność w oczekiwaniu na Fed - 1

Oczekujemy, że rentowności POLGBs znajdą się w trendzie wzrostowym przez większą część tego roku. Działania antyinflacyjne rządu nie zmieniają naszego scenariusza dla polityki NBP. Po ich wygaśnięciu, w połowie roku inflacja znów skokowo wzrośnie, podtrzymując presję na normalizację polityki NBP. Skala wzrostu rentowności krajowych papierów powinna być jednak zdecydowanie mniejsza niż np. Bunda. NBP już rozpoczął podwyżki stóp, wygasił również swój program QE.

Płynność na POLGBs powinna poprawić się wraz z powrotem inwestorów zagranicznych

To jednak prawdopodobnie stanie się dopiero około połowy roku, gdy inflacja w kraju osiągnie szczyt po wygaszeniu tarcz antyinflacyjnych i wykrystalizują się oczekiwania na ścieżkę stóp NBP.

Rynek długu – wysoka zmienność w oczekiwaniu na Fed - 2


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk