• Odbierz prezent
Rynek długu – SPW mogą pozostać pod presją
fot. pexels.com

Ubiegły tydzień bazowe rynki długu zaczęły od osłabienia. W kolejnych dniach papiery zaczęły jednak zyskiwać, m.in. dzięki sytuacji na giełdach. Amerykańska 10latka zakończyła tydzień praktycznie na poziomach z poniedziałku, Bund około 5pb wyżej. SPW kontynuowały jednak osłabienie. Nie pomagała niska płynność, słaby złoty, czy cały czas rosnące oczekiwania na podwyżki stóp w kraju. Rentowność 10latki to już ponad 7,8%.

Nadal widzimy ryzyko krótkoterminowego osłabienia SPW, w zasadzie na całej krzywej. Naszym zdaniem wycenom nie pomogą ani dane z kraju, jakie poznamy w tym tygodniu, ani ryzyko dalszych stop loss na krajowym rynku. Inwestorzy nastawiają się na wyższe docelowe stopy NBP. Rosną także obawy co do napływu środków z KPO. Ich brak oznacza wyższe podaże SPW i szersze asset swapy, szczególnie na długim końcu.

Rynek długu – SPW mogą pozostać pod presją - 1

W tym tygodniu wsparciem mogą być natomiast rynki bazowe, zwłaszcza europejskie. Obawiamy się rozczarowania PMI z Eurostrefy i wzrostu obaw przed recesją.

Rynek długu – SPW mogą pozostać pod presją - 2

W szerszej perspektywie, przy naszym (stosunkowo wysokim na tle innych banków) scenariuszu stóp NBP, SPW osiągnęły już poziomy z nim spójne. Dlatego fundamentalnie o istotnie dużo większe wzrosty dochodowości będzie trudno, o ile oczekiwania na wzrost stóp nie wzrosną. O to może być jednak trudno – ostatnie komentarze z NBP sugerują, że Rada może nie być skłonna doprowadzić stopy do poziomów dwucyfrowych. Dlatego gdy panika na rynkach się uspokoi spodziewamy się ponownego napływu inwestorów zagranicznych do kraju.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk