• Odbierz prezent
Rynek długu – przerwa od wzrostów rentowności SPW
fot. freepik.com

W ubiegłym tygodniu sytuacja na rynkach długu pozostała nerwowa. Jastrzębie minutes Fed wzmocniły oczekiwania na scenariusz przyspieszenia podwyżek stóp w USA. Rentowność amerykańskiej 10latki podniosła się o 30pb, a Bunda o połowę tego. Na krajowym rynku długu trwało natomiast agresywne dostosowanie do wyższej ścieżki stóp NBP. W skali tygodnia rentowność 10latki podniosłą się o 70pb.

W tym tygodniu oczekujemy wyhamowania wzrostów rentowności SPW. Najważniejsze z punktu widzenia rynku wydarzenia w tym miesiącu (CPI, posiedzenie RPP) są już za nami, a wyższa ścieżka stóp NBP jest już w cenach.

Rynek długu – przerwa od wzrostów rentowności SPW - 1

Nadal jednak widzimy pole do wzrostu rentowności w dłuższym okresie. Nadal część rynku wierzy w obniżki stóp już w przyszłym roku. To naszym zdaniem mało prawdopodobny scenariusz, podyktowany raczej oczekiwaniami na otoczenie międzynarodowe, a nie sytuację w kraju. Trudno nam wyobrazić sobie redukcję stóp NBP w sytuacji gdy wdrażany będzie kolejny impuls fiskalny w kraju, który tylko wzmocni proinflacyjną strukturę PKB, opartą o konsumpcję.

Rynek długu – przerwa od wzrostów rentowności SPW - 2

Nie da się też wykluczyć wzrostu asset swap spreadów, choć nie jest to nasz scenariusz bazowy. Nie ma sygnałów sugerujących szybkie odblokowanie KPO, a koszty związane z opieką nad uchodźcami pojawiają się już obecnie. W połączeniu z innymi planami wydatkowymi rządu (np. zbrojenia) oznacza to wysokie potrzeby pożyczkowe. Niekoniecznie jednak muszą one być finansowane wyłącznie przez SPW, ale także np. dług BGK. Widzimy też szanse, że finansowanie ułatwi ponowny skup papierów przez NBP.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk