• Odbierz prezent
Rynek długu (POLGBs) – wzrost rentowności SPW trwa
fot. freepik.com

POLGBs: W ubiegłym tygodniu na krajowym rynku długu oprócz czynników geopolitycznych kluczowa okazała się decyzja RPP i późniejsza konferencja prezesa Glapińskiego. Znaczący wzrost oczekiwań na docelowy poziom stóp w kraju, w połączeniu z sytuacją na rynkach bazowych, wywołał wzrosty rentowności SPW i spłaszczenie krzywej. Dochodowość 10latki podniosła się o 20pb, ale 2 latki o 50pb.

Krótkoterminowo na krajowym rynku długu oczekujemy stabilizacji rentowności, rynek wycenia wysoki poziom stóp w 2022 roku (5.75-6%), obligacjom pomaga umocnienie PLN. Pewne uspokojenie sytuacji na światowych rynkach powinno sprzyjać kompresji asset swapów. To w dużym stopniu powinno skompensować rosnące oczekiwania na podwyżki stóp. W dalszej perspektywie umocnieniu polskiego długu będzie przeszkadzała wzrost dochodowości na rynkach bazowych, jak i publikowane w tym tygodniu dane z kraju, wzmacniając oczekiwania na podwyżki stóp NBP.

Rynek długu – wzrost rentowności SPW trwa - 1

W naszej ocenie wzrost rentowności potrwa także w 2kw22, w przyszłym kwartale dochodowości SPW powinny też osiągnąć tegoroczny szczyt. Wycenom SPW raczej nie pomoże sytuacja na rynkach bazowych. Przed nami duży impuls fiskalny na zbrojenia, energetykę, czy pomoc uchodźcom. Oczekujemy natomiast dalszej kompresji asset swapów, ale raczej nie wrócą one do poziomów sprzed wojny. Szacunkowe dane o deficycie finansów publicznych za ubiegły rok wypadły gorzej od oczekiwań i sugerują wysokie potrzeby pożyczkowe w 2022 i dalej. Dlatego kompresja ASW raczej nie skompensuje wyższych swapów.

Rynek długu – wzrost rentowności SPW trwa - 2


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk